Fashion baby

הדגמים האהובים עלי מקולקציית הגמר 2018 של המחלקה לעיצוב אופנה בבית הספר שנקר והסיפור שעומד מאחוריהם

כמו בכל שנה, בוגרי בית הספר מציגים את הדגמים המושקעים, הסופר קולים, מיוחדים ומעוררי השראה שעליהם עבדו בעמל רב. כיף ומרגש שבמדינתנו הקטנה יש כל כך הרבה כשרונות בתחום האופנה שיוצאים עכשיו לכבוש את שוק האופנה בישראל ובעולם כולו. אלו הדגמים שאהבתי השנה במיוחד והסיפור מאחוריהם. 

אוסנת צפוני // Osnat Tzfoni

סיפורי עפיפונים // Kites Tales
קולקציה בהשראת האמן האמריקני ממוצא יפני, ג'ייקוב השימוטו, היוצר סביבה חדשה הבנויה משכבתיות גיאומטרית וצבעונית, באמצעות מאות עפיפונים מיניאטוריים, בעזרתם הוא יוצר אשליה עדינה של תנועה, אור ומרחב. האסתטיקה של האמן ועפיפונים בפרט, ממלאים את המעצבת תחושת נוסטלגיה ואופטימיות ובעקבותיו היא בחנה את עולם הילדות המייצג עבורה תום ושמחה, ובדקה את הצבעוניות הגיאומטרית המאפיינת אותו. הקולקציה המיועדת לגברים ונשים היא צבעונית וגזרותיה נשענות על צורת הכנת העפיפון.

אור פז // Or Paz

שומרת מסורת // Resurfacing Traditions
מדינת ישראל היוותה כור היתוך חברתי תרבותי שהושתת על הכוונה ליצר חברה משותפת וזהה, וככזאת היא דרשה מהמהגרים להפנות עורף למסורות והתרבויות של ארצות המוצא.

הקולקציה חוזרת לארצות המוצא של המעצבת, אשר טושטשו עם כור ההיתוך, וכך בדקה אור את היכולת שלהן להתערבב האחת בשנייה. צלליות, חומרים וצבעוניות אותנטית נשטפו כדי לייצר את אותו דף לבן, ומהנקודה הזו לצוף ולמצוא את דרכן חזרה אל פני השטח. זו קולקציית ready to wear לנשים, המשלבת פרשנויות עדכניות לאותן מסורות ובכך מייצגת את מה שישראלי הוא עבורה. 

אנדריאה דורזילובה // Andrea Dorazilová

שניה לפני שאני נרדמת // The second before I fall asleep
קולקציה בהשראת ציורים וקולאז'ים מקוריים המתעדים את חלומותיה של המעצבת, שבהם קמים לתחיה סוגים שונים של מפלצות ויצורים היברידיים. המפלצות הללו מורכבות לרוב מחלקי גוף בני אדם, חיות וחפצים יום-יומיים. הקולקציה אוונגארדית עם נגיעות ספורטיביות ואופנת רחוב. היא עושה שימוש בעבודות יד מגוונות כגון קווילט, סריגה, עבודת טלאים, רקמה וציור ידני. הקולקציה סוריאליסטית, משעשעת ומלאת הפתעות כמו היצורים המאכלסים את חלומות המעצבת.

בנימין יענקלביץ' // Benjamin Yankelevich

פרק 54: בו אוליבר פוגש את פו // Chapter 54: Where Oliver meets pooh 
קולקציה העוסקת בילדות דרך שני ספרי ילדים, אוליבר טוויסט מאת צ'ארלס דיקנס ופו הדב מאת א.א מילן  ובה בני שאל את עצמו מה היה קורה אם דיקנס היה כותב את פו הדב ואילו מילן היה כותב את אוליבר טוויסט, כל אחד בדרכו וסגנונו שלו ובגישה שלו למושגים ילד וילדות. הבגדים בקולקציה יוצרים משחקי פרופורציה של אורכים ונפחים המעניקים תחושה של ילד שלבש בגדי מבוגר ומבוגר שלבש את בגדי ילד. היא משלבת אלמנטים מהמלתחה הגברית הקלאסית לצד אלמנטים מעולם בגדי הספורט, בצבעוניות האופיינית לאיורים של שפארד בספרי פו הדב וקרוקשנק בספר אוליבר טוויסט. 

בר בוקאי // Bar Bukai

הכניסה לעובדים בלבד // Employees Only
רשתות המזון המהיר הן פאר היצירה של העולם הקפיטליסטי, יעילות, מהירות, וחסרות נשמה. העובדים, המהווים עוד בורג בשרשרת הייצור, נטמעים על רקע שלטי הפלורסנט ורעש המכונות, קיימים כלא קיימים, עונדים את תג השם אך איש לא יזכור את שמם. הקולקציה מחברת בין המדים, הסינר ותג השם לחומרים יוקרתיים כמו צמר, ברוקד ואבני סברובסקי וכך נוצרה לה חבורה גנדרנית ואקסקלוסיבית שהכניסה אליה, היא לעובדים בלבד.

מאיה נאה // Maya Nae

הולילוד // Hollylood
קולקציה העוסקת בפערים שבין הפריפריה למרכז והעמדת הפריפריה במרכז, דרך נקודת מבטה האישית של מאיה שגדלה בלוד. לטעמה, השימוש במותגי יוקרה בפריפריה קובע את מעמדך החברתי. הקולקציה שואבת השראה מהתרבות הנובורישית בישראל ומעמתת אייקונות מתרבות נמוכה וגבוהה כהרצל, ז'וז'ו חלסטרה, זוהר ארגוב. קולקציית נשים הומוריסטית עם חומרים כגון פייטים והדפסים מנומרים המקבלים שדרוג יוקרתי על ידי שרבוטים במכונת התפירה ואיורים מקוריים של מאיה, המלווים את הקולקציה.

דנה פדידה // Dana Fadida

עלאה היבה // Alaa Hyba
עלאה היבה הוא מושג במרוקאית שפרושו הילה ואשר נהוג לאמרו על מישהו שלבוש בהידור, שקורנת ממנו הילה. הקולקציה שואבת השראה משורשיהם של הורי אביה של דנה במרוקו, עלייתם לארץ ישראל ושהותם אחר כך בצרפת. היא מושפעת מאומנות השטיחים המייצגת ערכים ומסורת העוברים מאב לבן במרוקו, מאמנים אוריינטליסטים המציגים את המזרח בחזות מערבית בצרפת. בניגוד לעבודות תלויות מגדר שבהן עבדו הסבא והסבתא בבואם לישראל, הם ניהלו חיי זוגיות שוויוניים בביתם. הקולקציה עושה שימוש בחומרים אותנטיים הלקוחים משוק הפשפשים כגון שטיחים עבודת יד ומפות רקומות, והפיכתם לפרטי לבוש וגם משלבת רקמות עבודת יד עם הדפסים מקוריים.

קורלי גת // Corali Gat

סוגיסAרי // Suppressed SUGISARI
קולקציה בהשראת שלוש תקופות בלבוש הגברי, אשר מביאות לידי ביטוי את מעמדו וחשיבותו של הלובש. תקופת הרוקוקו והסמוראים ביפן שאופיינה בצלליות עגולות, מלאות בצבע ועושר של בדים וטקסטורות, אל מול החליפה המרובעת, הגנרית והגלובלית של שנות ה-50. סגנונות מנוגדים אלו, מהווים את הבסיס ליצירת קולקציית לבוש נשי, הבוחנת את הגבולות בין המונוכרומטי לצבעוני, בין מוטיבים מעולם החייטות לנפחים וטקסטילים עשירים וחדשניים, שהודפסו ונרקמו בעבודת יד על ידי קורלי, תוך שימת לב לטיפול בפנים וחוץ הבגד באופן שווה.

ינקי גוליאן // Yanky Golian

בים של גברים // In a sea of men
קולקציה בהשראת סיפורי גברים, סיפוריהם של מלחים וימאים ועולמות מאצ'ואיסטיים ומחוספסים הפוגשים עולמות מנוגדים, רכים אסתטיים ונינוחים, שעוצבה בהשפעת עבודתו של ינקי כפועל והיותו בן לעובדי כפיים חרוצים. רצונו של ינקי להעביר אידאליזציה לעולם הגברי והפרקטי ולמצוא בו את האסתטיקה ואת המפגש בין הגס לעדין יצר קולקציית ריזורט המיועדת לנשים, השזורה בפסים שחוזרים בצורות וטכניקות שונות בעיצוב (הדפסה, שיבוץ, עיבוד עור ואריגה). חלק מהבדים בקולקציה עוצבו ונארגו על ידי ינקי בעצמו, במיוחד עבור הפרויקט.

שחר גלעדי  // Shachar Giladi

כבדו אותם // RESPECTE’M
קולקציית ג'ינס לבישה, המשלבת רגישות סביבתית וחברתית. הקולקציה עוצבה בדיאלוג מחודש עם צעירים מהעדה האתיופית שהכירה המעצבת בהיותה בשנת שירות ונפעמה לראותם מאמצים זהויות באופן שרירותי, יוצרים זהות חדשה ולא מתנצלת ושוברים תבניות מוכרות. בתהליך עיצוב אינטראקטיבי, הוצפו סוגיות חברתיות ונוצרו חיבורים ויזואליים. מנקודת מבטם של הצעירים הללו, בחנה המעצבת את עבודות הטקסטיל של סבתה, ומצאה ביניהם דמיון בתבניות השבורות, בהחלטות השרירותיות ובהתחצפות לקונפורמיזם. החבורה מעפולה היוותה השראה לקולקציה, ליוותה את העיצוב שלה ואף מציגה אותה בצילומים ובתצוגת האופנה, כי הגיע הזמן לתת להם קצת ריספקט.

מאיה הכהן // Maya Hacohen

חלוצות תל אביב // TLV Pioneers
שילוב בין הלבוש החלוצי והלבוש הבורגני בישראל, מתחילת המאה ה-20, היווה נקודת מוצא לקולקציית נשים מחויטת, אלגנטית, בעלת אווירה נונשלנטית. הבגדים עשויים מצמרים איטלקיים, בחלקם משולבת סריגה המדמה את גופיית הסבא החלוצית. הצבעוניות כוללת חאקי וצבעי אדמה עם נגיעות של סגול, ירוק וורוד. המעצבת יצרה טכניקת רקמה חדשנית העושה שימוש בציורים בעט תלת ממד הנרקמים לבגד. כל המראה כולו מקבל מראה הכולל עם כובעי טמבל מחויטים וסנדלים תנכיות אלגנטיות.

ליאור שוורצמן // Lior Schwartzman

טרה אינקוגניטה // Terra Incognita 
מונח לטיני, אשר בעבר שימש בקרטוגרפיה לתיאור שטחי יבשה שעדין לא מופו והוא מתאר את האזור הלא ידוע במוח, psyche. הליצן הקלידוסקופי שיצרה המעצבת פותח בצורה חדה ערמומית וחיננית את הדלת לאזור הסודי הזה, לטרה אינקוגניטה שלה. הוא מטשטש לנו את המציאות הריאליסטית ומכניס אותנו למציאות אבסטרקטית, מבלגן לנו את הקיים ומתוך הכאוס יוצר הרמוניה. הקולקציה היא בעלת צבעוניות מתפרצת, הבדים כפסים שמשתבשים, פרומים ובעלי צלליות אבסטרקטיות ומוכפלות, כפי שהקלידוסקופ מכפיל את התמונה ומשבש אותה. השיבוש הזה שנוגע בתמונה הכלל לא מושלמת, הוא שהופך את הפגם למשהו טוב ויוצר את הפליאה האין סופית.

ליטל אופיר // Lital Ofir

כאבי גדילה // Growing Pains 
בתקופה הוויקטוריאנית ילדות נראו כאילו הן מיניאטורות של אימותיהן ואילו היום, הרדיפה הבלתי פוסקת אחרי נעורים גורמת לנשים להתלבש כמו בנותיהן. שתי התופעות הללו מהוות השראה לקולקציית אוברולים לנשים, הבוחנת צלליות ופרופורציות וכוללת פיתוחי בדים וצבעוניות המשלבים אלמנטים משתי התקופות. ביחד יוצרים הללו נראות רעננה שאינה לוקחת את עצמה ברצינות יתרה.

לינור קהלני // Linor Kahlani

אנחנו מי שאנחנו בוחרים להיות // We are what we choose to be
דור חדש של צעירים אינדיבידואלים שחיים בלהגשים את הפנטזיות שלהם, לא רוצים שיגדירו אותם ורוצים לחגוג את השוני בצורה הכי ייחודית שיש הוא ההשראה לקולקציה, השואבת השראה מדמויות ששינו את ההיסטוריה באופנה ומגדר. מהמלכה אליזבט הראשונה למלך לואי ה14, מרי אנטואנט לדיויד בואי, לי באוורי, הקלאב קידס, הבליטז קידס ולדראג. ברוח הקיימות, עשויה הקולקציה כולה מחומרים ממוחזרים והיא משלבת בדים וחומרים שונים ליצירת האינדיבידואל.

מאור יצחק // Maor Itshak

קרקס הפרעושים של ברונו // Bruno's Flea Circus
הקולקציה עוצבה בהשראת נושא אשר הטריד את מאור בקיץ, הפרעושים הפתאומיים ששרצו על הכלב שלו, ברונו. פרעוש הוא החרק החזק ביותר בטבע ביחס לגודלו. במהלך המאה ה- 19 בני האדם בחרו לנצל את יכולותיו להקמת קרקס מיניאטורי. הם רתמו פרעושים לכרכרות וביצעו תחרויות קפיצה לרוחק המלוות בהימורים. המאורע הביזארי תורגם לקולקציית אביב-קיץ לגברים. הצללית הושאלה מרוח התקופה ומבגדי לוליינים ומתעמלים תוך שימוש במשחקי גדלים ובבדים קלילים, הצבעוניות נלקחה מכרזות קרקסי הפרעושים.

מאיה הוכשטטר // Maya Hochshteter

חלומות מלאכותיים // Artificial Dreams
בעוד מצבו האקולוגי של כדור הארץ מתדרדר, הטכנולוגיה רצה קדימה ובינות מלאכותיות נעשות מתוחכמות מיום ליום, נשאלת השאלה איך יראה כדור הארץ כאשר אנחנו, בני האדם, ניעלם ממנו, והבינות המלאכותיות תמשכנה להתקיים? שאלה זו הובילה את המעצבת להזין תמונות של ערים נטושות ושבורות לבינה מלאכותית, לתת לה "לחלום". התוצאה הייתה תמונות חדשות מלאות בחיים משונים ויפהפיים. מאיה "שברה" בקולקציה את החליפה המחויטת והצמיחה מתוך השברים חיים חדשים. כל זאת תוך שימוש בבדי טול וברוקד בדפוס דיגיטלי, רקמות ועבודת יד.

סתיו אופמן // Stav Ofman

סוף העולם // The end of the world
קולקציה השואבת השראה מפסליו של האמן קריס קוקסי, העושה שימוש בחפצים רבים ויוצר פסלים המתארים סצנות שחוזות את סוף העולם. בני האדם האמינו בנבואות קץ האנושות משחר הימים, כאשר שלוש הדתות המונותאיסטיות מנבאות את הסוף, כל אחת בדרכה. כיום, מחקרים מדעיים מנבאים התפרצות סולארית עוצמתית בסדר גודל העשוי להביא לשריפת כדור הארץ, האיום הגדול ביותר על האנושות.
הקולקציה משלבת פרטים לבישים יחד עם פרטי לבוש אבנגארדיים, בשילוב רקמות ידניות מאוסף אקלקטי של חפצים מיניאטוריים שונים. הרקמות יוצרות סצנות אירוניות של סוף העולם. החומרים העיקרים בקולקציה הם עורות, ג׳ינסים, סריגי ריב ובדי מש מתכתיים.

נעמה לבנת // Naama Livnat

אר.איי // R.A
קולקציית נשים אשר חושפת את הצופה למעין צפיית רנטגן בבגדים המגלים לנו עולם של שכבות שונות, אשר כמו בגופנו, אנחנו לא יכולים לראות לעומק. בהשפעת האומן חואן גאטי הידוע בקולאז'ים של השכבות הפנימיות של גוף האדם מלוות בסצנות גן עדן, בוחנת המעצבת את השכבות השונות בבגדים שאנו הלובשים כבר איננו רואים. קולקציה המורכבת בשכבתיות של בדי אילוז'ן, אורגנזות וטולים שקופים המטופלים בטכניקות של הדפסות דיגיטליות ומשי. הקולקציה מתמודדת עם מחלתה של נעמה בדלקת מפרקים שגרונית, ((R.A, אשר הפכה ממכשול לכלי להסתכלות פנימית ולשותפתה לחיים.

מאיה וילנר // Maya Vilner 

שדרות בן ציון 17 // 17 Ben Zion Blvd
ריהוט עץ מלא, רהיטי קש וטפטים ישנים על הקירות פוגשים את רוח הפונקציונליות העכשווית. זוהי תל-אביב כיום וזהו התמהיל שמתקיים בדירתה של מאיה וילנר, מעצבת הקולקציה. מחד, הרהיטים הישנים בעלי הניחוח העתיק שמספרים על סלוני יופי ובתי-קפה של פעם ומנגד, רעננות אגבית, המאפיינת את דור שוכרי-הדירות ששולט בעיר. הקולקציה משדרת נונשלנטיות, מורכבת מגזרות נינוחות בצבעוניות בוהקת. המפגש עם אלמנטים אייקונים מעולם האופנה לצד החום והבז’ הארצישראליים, מדגישים את המתח שבין הקלאסי לשימושי, כמחווה לאותה תל-אביב.

שקד ארקין // Shaked Arkin 

משחקי כוח // Fight Like A Girl
קולקציית בגדי ספורט המציגה את העולם הנשי שבו המעצבת מרגישה היום בנוח. בעולם זה מתקיימים זה לצד זה נשיות, הישגיות, רוך ולעיתים גם מאבקים. ההשראה לקולקציה שאובה מהדמויות הנשיות המרכזיות בעולמה של המעצבת, הסבתות שלה, המשתלבות עם דמויות נשיות חזקות בזירת האגרוף. דמויות אלו ריתקו אותה בשל יכולתן לשמור על נשיותן בזירת הקרב. הקולקציה משלבת סדינים ישנים ורכים מביתן של הסבתות עם בדי פרפורמנס, לייקרה, ניילון ועוד. למה "להילחם כמו ילדה" בעצם מתכוון? האם זה עלבון או מחמאה?

נויה קקון // Noya Kakun

חיבור ללבישה // CLICK TO WEAR
קולקציית בגדי נשים המייצרת אלטרנטיבה לנהוג בשוק האופנה המהירה כיום, מתוך שאיפה לעולם בר-קיימא. אורח החיים הדינאמי של היום, הכולל חברות רהיטים המייצרות ומציעות רהיטים הניתנים לפירוק והרכבה עצמית, היוו עבור נוי נוף ילדות והיא מבקשת לייצר מודל הרכבה עצמית לתכולת ארון הבגדים. מתוך התפיסה הסינרגטית, בה השלם גדול מסכום חלקיו, לצד רוח האוריגמי, בה צורות שטוחות עוברות מניפולציות ומקבלות נפח, היא יצרה ערכות לבוש מולטי-פונקציונאליות ומודולריות להרכבה עצמית. צבעוניות הפריטים שאובה מקטלוג איקאה 2018, עם קריצה למסורת היפנית.

מאיה רביב // Maya Raviv

הקיסרית הקטנה // The Little Empress
חופשת הקיץ בסין הסבה את תשומת ליבה של מאיה לניגוד אופנתי אשר משך את עיניה. בכיכר טיאנאנמן ביקרו סינים מבוגרים לבושים בחולצה הכחולה הסטנדרטית, זכר לאמירה פוליטית-חברתית של מאו דזה דונג, שליט סין בעבר, שדגל בשוויון ואחידות. לצד הנוקשות והאחידות המסורתית בסגנון מאו, בלטו הילדות הסיניות במגוון בגדיהם, בשילובי צבעים, שכבתיות, חיבורים לא צפויים ותחושה כללית שהכל מותר ושאין חוקי לבוש. הקולקציה מורכבת משילוב אלמנטים בולטים בחולצת מאו עם אלמנטים מערביים מודרניים, כמו גם בחירת הכחול כצבע המוביל. פרויקט הקיסרית הקטנה משקף את חופש הבחירה האישית של הילדות.

מעיין לוי מאיר // Maayan Levi Meir

בכל עת יהיו בגדיך לבנים (קהלת, פרק ט') //  Let thy garments be always white (Ecclesiastes Chapter 9)
ההשראה לקולקציה נלקחה מהצבע הלבן והסמליות שבו. זהו צבע דואלי המסמל את החיים והמוות בו זמנית. ביהדות יוחסו לצבע הלבן משמעויות רבות הקשורות למעגל החיים, לידה, חתונה ומוות. זוהי קולקציית שמלות כלה, המורכבות מפירוק החולצה הלבנה המסורתית והרכבתה מחדש, מתמקדת בחולצה הלבנה המסורתית, דרכה שולבו העולם הגברי המחויט עם העולם הנשי הרך ועשויה בדים טבעיים וגאזות, המשמשות כיום כאמצעי חבישה. הקולקציה בנויה מ-12 סוגי תחרות שונות, אשר בעבודת יד, מתחברות ומרכיבות יחד בד חדש. כל דגם מורכב מאלמנט המגיע מהחולצה הלבנה שלאט לאט מתפרק והופך לשמלת כלה.

נטף הירשברג // Nataf Hirshberg

Mama welcome to 2018
קולקציה השואבת השראה מעבודותיה של אמה של המעצבת, אשר עבדה כמעצבת גראפית בשנות ה-80 ועוסקת בשילוב בין טכניקת עבודת היד וטכניקת עבודת המחשב היוצרות את האסתטיקה המשותפת לה ולאמה. קולקציית הנשים מורכבת מבדים לבנים כמו קנבס לבן אשר עליהם צורות וצבעים נוצרו על ידי הדפסים ופלקסים, כך שהבדים נראים כמעט מצוירים ומשלבים את עולם עיצוב האופנה ועולם העיצוב הגראפי.

רות פילוסוף // Ruth Philosof

זר מוכר // Strangely familiar
קולקציית בגדי גברים המבוססת על מונח ה "אל ביתי" שטבע פרויד, ועוסקת בתחושה שעולה בגבול הדק מאוד בין המאיים למושך בעיקר כאשר מדובר בגוף האדם, כאשר המעוות, המאיים הופך לנחשק. הקולקציה עושה שימוש בהומור גרוטסקי, תוך יצירת אפקט של הנעים-והמוכר-אך-מוזר. פלטת הצבעים בקולקציה מקורה בצבעי גוף שהופכים בהדרגה לוורודים עזים רוב הבדים עובדו על ידי רות באמצעות רקמה, סריגה, אריגה או עבודת טלאים והם מהווים מרכיב משמעותי בקולקציה.

עגור מן // Agur Man

מי מכיר מי יודע
מכבסת הקיבוץ בו גדל עגור,  ואליה הגיעו בגדי העבודה של הכוורן, החקלאי והרפתן, היוותה השראה לקולקציית בגדי גברים בת שבעה דגמים, סמי מחויטים וצבעוניים, העושים שימוש בהומור שצוחק אודות המאצ'ואיזם הקיבוצניקי. כך למשל, קיבוצניקים מהלכים עם סרבלי עבודה (ומסתירים תחתונים שנצבעו בוורוד, פרטי הלבוש האינטימיים ביותר המתערבלים בכביסה השיתופית). הקולקציה מאופיינת בבדי דריל, כותנות, חולצות מכופתרות, גופיות וז'קטים מרובי כיסים ומעוטרות במספרים צבעוניים שסימנו את כל בגדי הקיבוץ והבדילו בין משפחה אחת לאחרת.

מאיה מוקדי // Maya Mokady

מצב טיסה // Flight mode
קולקציה בהשראת נוף ילדותה של מאיה, כבת לאבא טייס בחיל האוויר שגדלה בבסיסים צבאיים, ועושה שימוש בנוף הלא שגרתי של מטוסים ומדים תוך הסתכלות מנקודת מבטי כילדה, הרואה את עולם התעופה כמגרש משחקים. דגמים של מטוסים להרכבה מנייר משנות ה-70 משמשים השראה לגזרות עצמן, להדפסים הגאומטריים ולכיתוב הגרפי. זו היא קולקציית נשים עם נגיעה ספורטיבית בצבעוניות נוסטלגית של מדים דהויים בקונטרסט של שחור-לבן וכתום, בדי מצנח דקיקים ובדי קווילט רכים ועוטפים לצד בדי קנווס קשיחים המזכירים חוברות נייר.

רחלי אזולאי // Racheli Azulay  

כרצוני // As I wish
קולקציה, המשקפת תהליך הפרדות אישי של המעצבת מהדת, עוסקת במקום האישה ביהדות, במצופה ממנה ובאובססיביות להצנעת החיצוניות הנשית, כאשר הפסוק ״כל כבודה בת מלך פנימה, משבצות זהב לבושה״ מהווה קו מנחה לערכים של איסור בלבוש והסתרת הגוף.  בקולקציה שימוש בסמלי כשרויות שונים, שקיפויות והלבשה תחתונה המהווים ניגוד להלכות הלבוש, ושימוש בצבע האדום הנאסר לנשים ללבישה, מעצם היותו בולט ומסמל פריצות. הגזרות בפרויקט בהשראת תלבושת מסורתיות של תלמידות אולפנה ובהשפעת חייטות גברית. 

תמר איגר // Tamar Eiger

גברים שאני אוהבת // Men I like
קולקציה העוסקת בהתבוננות בגברים מבעד לנקודת מבט נשית. המעצבת, כאישה המעצבת בגדים עבור גברים, תמר מנצלת את ההזדמנות להתבונן בקהל היעד ולהשתמש בו כבסיס לתהליך העיצוב. במציאות היומיומית, הקשר עם גברים נוצר באפליקציות דייטינג, מאגר אינסופי של גברים שמציגים את עצמם באמצעות תמונות וטקסטים ולכן, בתהליך העיצוב נלקחו קולאז׳ים של גברים שונים כחומר הגלם לעיצוב, לצבעוניות ולחומרים ויצרו ערבוב אקלקטי של גזרות מהמלתחה הגברית. ההדפסים נוצרו ממניפולציות שונות על הדוגמאות המוכרות מבגדי גברים.

תמר רבינוביץ' // Tamar Rabinovich

קדושות ונכונות // Holy living, holy dying
ואניטאס, מוטיב מציורים מהמאה ה-17, אומר שעל האדם המאמין לזכור ולפחד מהמוות. כיום, במקום יראה מגזר דין שמימי אנחנו יראים מגזר דין חברתי, אנחנו רוצים לחיות את החיים ה'נכונים' כפי שמוצגים על גבי מסכים. אם נהיה לא נכונים, נהיה לא רלוונטיים, לא קיימים. הקולקציה מחברת בין אימג‘ים של קדושות מהמאה ה-17 עם אופנת רחוב של It Girls עכשוויות, נשים המהוות אידיאל, אז וכיום. הבגדים משלבים את התקופות, הן בצבעוניות הכהה מול בהירה – הכובד והאופל של העבר מול זוהר המסכים ובדי יוקרה מול בדים נוחים ופרקטיים.

צילום: אבי ולדמן