על נמשים וריטושים

כשהיד קלה על תוכנת העריכה

את השער האחורי של מהדורת סוף השבוע של "ידיעות אחרונות" הקדישו, ובצדק, לסערה בממלכה הבריטית סביב העלמת הנמשים של הארוסה של הנסיך הארי, השחקנית מייגן מרקל בשער מגזין אל הצרפתי. במחשבה ראשונה לחלקכם זה אולי לא יראה ביג דיל… אבל טישטוש הנמשים הוא סממן לתופעה הרבה יותר רחבה: טישטוש הזהות. ריטוש ושינוי תווי הפנים, הבהרת צבע עור, הצרת היקפים דרסטית והופ- קיבלנו בן אדם אחר לגמרי.

שלא תבינו לא נכון, אני ממש לא ממתנגדי הפוטושופ וגם אני משתמשת בעריכה מסוימת בעבודות הצילום שלי. אבל יש הבדל בין ליישר קצת את הבגד, לטפל בשקיות מתחת לעיניים ולהעלים חצ'קון לבין כמעט ולהעלים את המצולם. וכן, גם לי קרה לא פעם שנתקלתי בתמונה שלי שלא השאירו בה זכר לנמשים שלי, כעסתי, התבאסתי ובעיקר לא הבנתי למה מחקו משהו שהוא חלק ממני… היו מקרים שאפילו אמא שלי לא הצליחה לזהות אותי בתמונות מרוב ריטוש כי היד קלה על תוכנת העריכה.

היום בעולם יש שתי מגמות הפוכות שאיכשהו מתפתחות במקביל: מצד אחד, מודל היופי הולך ומתרחב ואנו זוכים לראות נשים במידות שונות, רקעים וגוונים שונים מככבות על שערים, משחקות בתפקידים ראשיים בסדרות ובסרטים וזוכות למיליוני עוקבים ברשתות החברתיות. מגמה מבורכת שתושלם רק כשיפסיקו להתייחס לאישה מלאה שזוכה לתהילה כאל אישיו אלא כחלק מהנורמה. מצד שני, השער המדובר של מייגן מרקל הוא ממש לא נדיר. רק לפני שלושה שבועות הייתה זו לופיטה ניונגו שפרסמה פוסט מחאה כלפי המגזין גרזיה על כך שהחליקו את שיערה והבהירו את עורה בשער. אחד המקרים הזכורים הוא של קייט ווינסלט שהצטלמה בשנת 2003 לGQ וגילתה שריטשו אותה לחצי ממי שהיא ובתגובה שיגרה הודעה זועמת: "התמונה אכן רוטשה בצורה קיצונית, אני לא נראית ככה וחשוב מזה, אין לי שום שאיפות להיראות ככה".

העולם והטכנולוגיה מתקדמים בקצב מסחרר, אין סיכוי וגם אין סיבה להפסיק את השימוש בתוכנות שיכולות להקל ולמקסם את היופי שבפריים שצילמנו. יחד עם זאת, יש כזה דבר שימוש ביותר מדי פוטושופ ונראה שהגבול אצל חלק מהאנשים רחוק מדי. באנגלית, מילה נרדפת לנמשים היא נשיקות שמש ואם השמש נישקה אותך אז לאף אחד אין זכות לגזול ממך את הנשיקה.