האימהות החדשות

מאת: נועה הנדין.

אני אוהבת ניו; אוהבת את הניו אייג', הניו ויז'ן ואת הניו הכי ניו שיש- עיר האורות- ניו יורק. זו כנראה הסיבה להארה שצנחה דוך על ראשי בעודי מדדה מהמיטה שלי לעריסה של האפרוח (בקושי שלושה צעדים) וממלמלת מילות הרגעה ספק לכיוונו, ספק לכיווני; "אמא באה, אמא כבר מגיעה, אמא תחזור לישון בעוד עשור…"- בדיוק בשלב הזה, כשהכי חשוך לפני עלות השחר, הבנתי תוך כדי מרמור מובהק שלצד הזרמים החדשים שפוקדים את האומנות, האופנה ועור הפנים נולד זרם חדש (ניו, כי אני אוהבת ניו)- שאני משתייכת אליו; האימהוֹת החדשות.

האימהות החדשות, בניגוד לאימהות הקלאסיות- הזרם הקודם, המהוגן והמְרַצֶּה-, כבר לא מתביישות, לא מתחשבנות, לא חייבות ולא מתחסדות. אנחנו, שרק מתרבות מיום ליום, כבר לא מוכנות לעלות על דוכן העדים בבתי המשפט הדמיוניים בהם כל אזרח משול לשופט בנוגע לטיב ההתנהלות או השיח שלנו. אנחנו אוהבות את הילדים שלנו, ולא צריכות להוכיח את זה לאף אחד, אבל אנחנו גם אוהבות את עצמנו- וסופרייז סופרייז, זה לא בא אחד על חשבון השני.

גלגולו של זרם
התחושה הרווחת היא שכשילדים נולדים החיים נגמרים. והאמת? לא שאני באה לבאס או משהו, זה נכון. כל מה שהיה כבר לא יהיה; לא תהיה יותר ספונטניות כי למרות שחיים פעם אחת ולמרות שתינוקות טסים בחינם, קצת קשה להחליט מעכשיו לעכשיו לקפוץ על דיל לא רגיל מעבר לים. ותכנון מוקדם? גם הוא לא ממש נחלתם של הורים, כי אפשר לתכנן את הנופש המושלם בעולם (שהוא בארץ, כי אתם בכל זאת עם ילדים) ובדיוק כשתעמדו בדלת תחטפו זרם חמים שאינו מותיר מקום לספק- מישהו הקיא עליכם. עכשיו רק נותר לברר מי מהילדים אחראי למקלחת הזאת והאם יש החזר ביטול מהמלון שעה לפני הצ'ק אין. וכאן, בדיוק בנקודה חסרת האיזון הזאת- כשהן תלויות באוויר בלי ספונטניות ובלי תכנון מוקדם- נולדו האימהוֹת החדשות.

צילום: דליה שחר // עגלה: בוגבו ישראל // הלבשת תינוק: FReddyBIB בגדי מעצבים לילדים

זה הרי מטורף להישאר שפויה כשהוודאות היחידה בחייך היא שאין לך ממש וודאות למשך כמה שנים טובות. ואם תמשיכי להגדיל את התא המשפחתי זה ייקח עוד כמה שנים. ועוד כמה שנים. אז במקום להילחם בזה; להדביק חיוך של קולגייט, להגיד כל הזמן ש"הכול בסדר" ו"לא נורא" ו"זה יעבור", קמו האימהות החדשות ואמרו בדיוק את ההיפך: "לא הכול בסדר, אני דווקא די מבואסת שהתכניות התבטלו, מבחינתי זה כן נורא, זה ממש נורא, כי בניתי על זה, ורציתי את זה, והייתי צריכה את זה. אני הייתי צריכה. גם אני. אני".

אדוני השופט
זוכרים את העליהום על נעמה קסרי, שיצאה לחוויה של פעם בחיים ו"השאירה ילד קטן בבית"? למרות, אגב, שהניסוח המדויק הוא שהיא פשוט לא לקחה אותו איתה. היא לא השאירה אותו בשום מקום. הוא היה בבית שלו, והיא שרדה, תרתי משמע; גם את המשחק וגם את הביקורות החברתיות והשיפוטיות. פאסט פורוורד קצת יותר מעשר שנים ורבע מהקאסט של העונה הנוכחית של "המרוץ למיליון" הן אימהות לפעוטות. ברור שיש לחשושים וצקצוקים על הנשים הסוררות ש"השאירו" (כן, יש כאלה שלא הבינו את ההסבר מלמעלה) את הילדים בבית, אבל אף אחד כבר לא מורח את זה בכותרות ענק על שערי מגזינים. הפרובוקציה הזאת היום כבר לא תמכור.

ולמרות כל השינויים וכל הנעמות קסריות שקיימות (וטוב שקיימות) זה שאנחנו מדברות על זה, עדיין לא אומר שהתופעה מתקבלת בברכה או בטבעיות. אפילו הפרסומות שפעם היו שופטות אותנו באופן גלוי בסיסמאות הפרסומיות שלהן, שופטות אותנו היום באופן סמוי בסאב טקסט וקובעות מה הכי קרוב לאמא, ומה הכי טבעי, ואם אמא שבוחרת בזה היא אמא ששווה להתחתן איתה, אז איזו מן אמא את אם בחרת במשהו אחר? אם בחרת בדרך אחרת? את אמא טובה. תאמיני לי.

אז תפסיקו, תפסיקו עם הניסיון להגיד לנו איך עושים תינוק מאושר ורגוע (רמז: זה לא תלוי במותג החיתולים שנקנה בסופר), תשנו בשבילנו, תשתנו בשבילנו, שימו לב אלינו- נשות דור ה-Y שנולדו לתוך העולם הדיגיטלי וחיות גירויים גלובליים- צעירות בגוף, בנפש ובעיקר בגישה וזה, גבירותיי ורבותיי, מה שעושה אמא מאושרת ורגועה (וגם הנחות משמעותיות באמת על מותג החיתולים שנקנה בסופר).

אם אין אני לי
אבל גם אם לא תבינו אותנו, לא נורא. קחו בחשבון שאני מסתובבת כל יום עם ילד בן ארבע, פעוט בן שנתיים וחצי ותינוק בן חודש וחצי ורוב הזמן אני לא מבינה מה הם רוצים (ולעיתים קרובות ניכר שגם הם לא סגורים על עצמם), אז זה בסדר מבחינתי שאתם לא מבינים. אפשר לחיות ככה בשלום כל עוד מכבדים.

אז תכבדו את האימהות החדשות שמדברות, משתפות, בוכות, נופלות, קמות ועושות. בשביל עצמן; אנחנו מעסיקות בייביסיטר, לפעמים שתיים במקביל, כדי שלא נתקע, אנחנו מבקשות עזרה, מבחינה רעיונית אנחנו ישנות בשלווה כשיש כלים בכיור, אבל זה רק רעיונית, כי אמא לא ישנה בשלווה. בטח לא אמא ישראלית. אנחנו יוצאות לבלות. רק עם חברות. ומדברות על דברים שלא קשורים לתינוקות.

אנחנו מוצאות וממציאות דרכים שונות לשמור על השגרה ועל מה שהופך את הנפש לשמחה- אז אנחנו נכנסות לערסלים ועושות ספורט עם מנשאים, במילים אחרות אנחנו חיות את החיים, בלי התנצלויות, חיים של אימהות שלא עוצרות, ויודעות, גם בשלוש בלילה כשהן את הרגליים גוררות
שהן חשובות.

האימהות החדשות.

נועה הנדין

About נועה הנדין

נועה הנדין היא בעלת עמוד הפייסבוק והאתר "חיים של אמא", בלוגרית, אחת מכוכבי הרשת של וואלה Buzzit, כותבת ומפרסמת טורים ומדורים שונים בעיתונות הכתובה והמקוונת, מרצה, יזמית, ומעל לכל אישה ואמא שמשתדלת להוכיח כל בוקר מחדש שג'גלינג לא קורה רק בקרקס.