כך הולכים המטיילים

כך הולכים המטיילים

מאילת ועד דן: ט"ו בשבט הוא רק תירוץ- הצעות לפעילויות.

דיויד עזרן ריכז כאן עבורנו את כל הטוב שיש לארץ זבת חלב ודבש להציע. צאו אל השדות הירוקים ביום ההולדת של השקדיה, אבל גם לאחר מכן – הירוק עכשיו ירוק מאוד.

בשביל הסביבה – פארק נאות קדומים

שמורת טבע קסומה באמצע הדרך בין תל אביב לירושלים. ע"י מודיעין, באזור יער בן שמן, חבויה פנינת טבע קסומה - נאות קדומים. רק 20 דקות נסיעה ממגדלי העיר ואתם נכנסים למסע קדום אל ארץ התנ"ך. על פני 2,500 דונם נשתלו צמחי ארץ ישראל העתיקה ושוחזרו מתקנים חקלאיים קדומים. כרמי הגפן והזית, בריכות המים, בעלי החיים והנופים המרהיבים - הופכים את הביקור בפארק לחוויה תנ"כית שהיא אטרקציה לכל המשפחה. אז כשהכל סביבנו כבר מלבלב הגיע הזמן שנחזיר לטבע "טובה" ונלך בחיקו בדרך הכי אקולוגית שיש.

פרטים באתר פארק נאות קדומים n-k.org.il/tu-bishvat-march או בטל' 08-9770770

 

צילום: אלדד מאסטרו

 

כשפריחה ואומנות נפגשים – חבל מודיעין

זאת העונה הכי קסומה לצאת בה לטיול באזור חבל מודיעין ויער בן שמן. האזור כולו רענן ומקושט במרבד עשב ירוק בוהק של אחרי הגשם עם סימני פריחה בין העצים הרחוצים. לכבוד כל הטוב הזה – מציעים בתיירות חבל מודיעין מספר מקומות מופלאים לטיול ואחריהם מפגשים עם אומניות שגרות במרחב הכפרי של האזור. לכל אחת מהאומניות תשוקה מיוחדת לטבע וליער הסובב אותן וכעת הן פותחות את דלתן למפגשי אומן ללא תשלום.

מסלול נחל מודיעים הוא מסלול מעגלי של כ-5.5 ק"מ לאורך הנחל בו ניתן למצוא פריחה מקסימה של רקפות ונרקיסים וגם את מצוק שילת - המצוק הטבעי הגבוה ביותר באזור המוכר לרבים כאתר סנפלינג.

עוד מקום נהדר בו ניתן להתרשם מפריחת הנרקיסים וריחם המשכר הוא שטח הנמצא בסמוך לאנדרטת "אגרוף ורומח" באזור גבעת כ"ח. השטח כולו זרוע נרקיסים ורקפות, ומהווה את המקום המושלם לפיקניק בטבע. חשוב לשים לב, שאין שביל מסודר – ולכן, יש ללכת בזהירות בכדי לא לרמוס את הפרחים.

פריחה אזורית נוספת היא פריחתו של האיריס הארץ ישראלי אותו ניתן למצוא בשולי יער בן שמן ותל חדיד - מדובר בפרח אופייני מאוד לתקופת החורף וניתן לזהות אותו בעזרת פריחה לבנה עם פס צהוב במרכז.

לאחר הטיול המקסים באזור - ניתן להגיע לאחד ממפגשי האומן שמתקיימים במהלך חודש ינואר. אצל קסניה טופז בלפיד ניתן יהיה ללמוד על אומנות בוטנית ולהתרשם מציוריה היפיפיים. סיגל בוריה שוזרת פרחים ובמהלך החודש הקרוב תפתח את ביתה למפגש אומן והשראה בישוב לפיד גם כן. מיכל בן יוסף לעומת זאת ממושב בית נחמיה יוצרת כלי שולחן מקרמיקה ובמפגש איתה תדגים איך יוצרים כלי ותספר על המסע שעובר הכלי משלב ההכנה ועד הגשתו על שולחן האוכל.

מפגש אומן בנושא אומנות בוטנית – קסניה טופז
שישי-שבת | 21-22.1 | 11:00-15:00 | הארזים 59, לפיד | לפרטים נוספים 054-7222541

מפגש אומן והשראה – סיגל בוריה
שישי | 28.1 | 09:00-13:00 | הזית 94, לפיד | לפרטים נוספים 052-3421275

מפגש אומן בנושא קרמיקה – מיכל בן יוסף
שישי | 21.1 | מושב בית נחמיה | הגעה בתיאום מראש | לפרטים נוספים והרשמה 054-2133162

בכדי לגלות עוד פינות חמד, מסלולי טיול ומקומות לאכול בחבל מודיעין, מוזמנים להיכנס לאתר עמותת תיירות חבל מודיעין thm.org.il

צילום: יותם יעקובסון

צילום: מיכל בן יוסף 

פריחת נרקיסים בגולן - טיול פריחה חורפי בשמורת אירוס הביצות / אחו נוב

בשמורת אחו נוב שבגולן כבר פורחים נרקיסים שנהנים משפע המים של מערכות הגשמים האחרונות. זאת הזדמנות מצוינת לצאת לטיול רגלי וליהנות ממראה הפריחה לצד הנחלים והמפלים שזורמים בגולן.

מספר גורמים החוברים יחדיו הפכו את אחו נוב לביצה: שטח מישורי בעל שיפוע מתון מאוד, ניקוז בלתי סדיר, משקעים רבים יחסית באזור (כ-550 מ"מ בממוצע כל שנה) קרקע חרסית שבמגע עם מים תופחת ונאטמת כך שמי הגשמים, במקום לחלחל זורמים, או במקרה הזה עומדים במקום, וביחד יש לנו ביצה - ביצת אחו נוב. גובה המים באחו נוב אינו אחיד, ישנם אזורים המכוסים מים בגובה סנטימטרים בודדים וישנן, במרכז האחו, שתי שלוליות עונתיות גדולות בעומק של כ-20 ס"מ.

השמורה פורחת כמעט כל השנה - בכל עונה אפשר למצוא פרח יפה כזה או אחר. מקור המשיכה העיקרי של מטיילים לשמורה הוא גל הפריחה הגדול של הנרקיס המצוי ואחריו אירוס הביצות הנדיר - הנרקיס המצוי פורח בסתיו ובחורף. בישראל קיימים שני בתי גידול לנרקיס מצוי - בעמקים ובהרים, מועדי הפריחה שלהם שונים, בהרים הנרקיסים פורחים בנובמבר-דצמבר ובשלוליות והביצות הפריחה בינואר-מרץ. פריחת הנרקיס בלבן בוהק נראית למרחוק ומפיצה ריח חזק, כשמתקרבים לאחו בעונת הפריחה ניתן להריח את הריח המתוק כבר מאזור החנייה.

כדי למנוע נזקים לפריחה ולשמורה ובכל זאת לאפשר למטיילים הרבים להגיע וליהנות, הכשירה רשות הטבע והגנים שביל מעגלי שאורכו כ-1 ק"מ. השביל מתחיל בחניון השמורה עובר ליד ריכוזי הפריחה וחוזר לחניון. חלק מהשביל נגיש למוגבלים בתנועה.

הכניסה ללא תשלום | המסלול מתאים לכל המשפחה | אין לרדת מהשביל בתחום השמורה ואין לדרוך על הצמחייה | יש לשים לב למעברים רטובים ואדמה בוצית ולעיתים מוצפת ומחליקה בימי החורף | משך המסלול כשעה | דרגת הקושי קלה | בכביש הגישה של חיספין, כ-200 מטרים לאחר הצומת, ישנה פניה שמאלה למגרש חנייה מוקף גדר | ב-WAZE: אחו נוב / שמורת טבע אירוס ביצות נוב.

 

צילום: לימור הולץ

 

ט"ו בשבט הגיע – חג במכוורות

מועצת הדבש מזמינה לחגוג את חג האילנות במכוורות השונות ברחבי הארץ: ללמוד על חשיבות עצים ושיחים עם צוף למען שמירה על חיי הדבורים, לטעום טעמי דבש שונים הנולדים ממספר סוגי פריחה ולהיפגש עם דבוראים.

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש: "השנה היא שנת שמיטה בה אין אנו נוטעים. בשנה הבאה נשוב ונחדש את הפרויקט המשותף של מועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל לתגבור נטיעת עצים ושיחים עם צוף למען שמירה על ענף הדבורים ובניסיון למגר עד כמה שניתן את תופעת היעלמות הדבורים כשהסיבה הראשונה והעיקרית לתופעה הזאת הינה התמעטות המזון לדבורים, כלומר - צוף", אומר רייך ומוסיף, "בט"ו בשבט הדבוראים במכוורות התיירותיות ברחבי הארץ יקיימו פעילות חגיגית ומעניינת. אנו מזמינים את הקהל הרחב לבקר במכוורות, לטעום דבש וליהנות מפעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה".

מכוורת "הכל דבש" ביסוד המעלה - בחג האילנות מזמין הדבוראי עמית יוסף לטעימות דבש מפרחי הגליל, הקרנת סרט על עולם הדבורה והדבש, וסיור בין מחלקות מפעל הדבש. להזמנות 050-9518181
מכוורת "דבורת התבור" במושב שדמות דבורה - פעילות הכוללת הסבר על חשיבותן ותרומתן הקריטית של דבורי הדבש, ביקור במכון רדיית הדבש ובמצפה הדבורים בו יחזו המבקרים באלפי דבורים החוזרות מהאבקת מטעי עצים, ופעילויות יצירה לילדים. להזמנות 04-6769598 | 050-5637645
משק "אופיר" באלון הגליל ממוקם בלב חורשה נעימה. המשק יקיים טעימות ממגוון זני דבש, יין וגבינות. להזמנות 04-9861466

מכוורת "יערת הדבש" באלוני אבא - מכירת דבש וסיורים מודרכים במכוורת, פעילות לילדים, לבישת חליפת דבוראי ועוד. להזמנות 054-4437402
מכוורת "הבוסתן" בפקיעין - הדבוראי ג'מאל חיר משלב בין אירוח דרוזי ופעילויות להכרת עולם הדבורים. להזמנות 052-2477897
הכוורת בית חורון – מוזמנים למפגש עם דבוראי, סדנאות יצירה, הסבר על תהליך הרדייה ועל חשיבות פעילות האבקה. להזמנות 02-5458856
מכוורת פורת במושב עין יהב מכניסה את קהל המבקרים אל עולמה המופלא של דבורת הדבש, כולל הסברים על חשיבות נטיעות עצי ושיחי צוף בערבה ובכלל. בחלל המוזיאון שבמרכז המבקרים מוצגים מעולם המדבר והמכוורת וצילומי תקריב מעולם הדבורה. הסיור עובר במכון הרדייה, סרט על עולם הדבורים וטעימות דבש. בנוסף תתקיים הצגת ילדים. להזמנות 058-5666032

המכוורות יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומומלץ לתאם הגעה מראש באתר מועצת הדבש honey.org.il או בדף הפייסבוק "פסטיבל הדבש".

צילום: אדוה אופיר

צילום: דבורת התבור

עץ מורינגה - אחד העצים המופלאים שקיימים כיום בעולם

בישראל מגדלים אותו חנה ומוטי סנדר, חקלאים כבר 40 שנה, בעבר מפוני גוש קטיף וכיום מגדלים ביערות מורינגה 20 דונם של העץ.

מורינגה הוא הדגל של הסופר פוד, מחקרים מצביעים עליו כעל כעץ שיכול לרפא למעלה מ-300 מחלות (!) כבר אלפי שנים שהעץ נחשב כצמח בעל יכולת מרפא וזאת בשל ערכי התזונה הגבוהים שבו. למורינגה רכיבים נוגדי חמצון הפעילים במניעת מחלות וחיזוק המערכת החיסונית באופן טבעי.

חנה סנדר הגיעה למורינגה כשחיפשה מענה רפואי לבעיית עור שאיתה התמודדה - כאשר המורינגה הצליחה לפתור לחלוטין את בעיית העור ולהחזיר את העור להיות חלק ונעים. בגיל 70 חנה ומוטי החליטו לגדל את המורינגה כדי שגם אחרים יוכלו ליהנות מסגולות העץ.
עוד פרטים באתר יערות מורינגה.

שמורת טבע נחל עיון – טיול במגפיים

בשמורת טבע נחל עיון הנחל זורם בקניון יפהפה ובמפלים מעמק עיון באצבע הגליל אל עמק החולה. מוזמנים לסיור חורפי עם מטריות ומגפיים, לצפות בזרימה ולראות את הפרחים המלבלבים בטבע ששינה צבעו. בשבתות בהן צפוי גשם התקשרו כדי לברר אם הסיורים יוצאים 04-6951519

 

צילום: מנו גרינשפן

 

מפל גמלא – כל המשפחה מתבצבצת

בחורף הזה כל המשפחה מוזמנת באקסטרים לטיולי חורף בוציים בשמורת גמלא, להכיר את סיפור הקרב, לשמוע על הנשרים בשמורה ולראות את המפל הזורם הגבוה בישראל. אם מזג האוויר סוער יש להתקשר לברר אם הטיול מתקיים 04-6822282

 

צילום: רועי שטראוס

 

מבצר נמרוד – סיורי חורף ממלוכים

מזמינים אתכם לטייל בגן לאומי מבצר נמרוד, לשוטט בין חדרי המבצר, לגלות את סודותיו ואת סיפור בנייתו, לשמוע מה עלה בגורל השליטים בימי הביניים שקשרו את תהילתם בו, ולהאזין לסיפורים על לוחמים ללא מורא. כל זאת באווירה אפופת מסתורין של חורף בקצה החרמון. בסיום מחכה תה ממלוכי טעים במיוחד.

 

צילום: דינה רוזנטל

 

קהילה לומדת בתל באר שבע

סדרת המפגשים "קהילה לומדת", מזמינה אתכם להעמיק את הידע במורשת הישראלית סביב אתרי העתיקות. ניתן להגיע לכל המפגשים בסדרה או לחלקם. הרצאות-הדרכות בתל באר שבע בימי שישי בשעה 10:00

 
 

הר החרמון – אתר הסקי של ישראל

לפני 50 שנה הוכרזה פתיחת אתר החרמון. עד היום מדובר באתר הסקי היחיד במדינת ישראל. האתר משתרע על פני שטח של כ-2,434 דונם ובגובה 1,600 עד 2,040 מטרים מעל פני הים. במהלך השנים האחרונות השקיעה הנהלת האתר פיתוח מסיבי, רכבל קרוניות חדש הוקם לאחרונה בהשקעה רחבת היקף, מתקנים ואטרקציות התווספו וכעת עובדים על הקמת מלון ייחודי שיבנה כחלק ממבנה ההר וישתלב עם הטבע הייחודי.
רכבל הקרוניות החדש מטפס בבטחה אל תצפית מרהיבה על פסגת החרמון בגובה 2,040 מטרים מעל פני הים, אורך הרכבל 1,250 מטרים ומשך הנסיעה בו כ-5 דקות לכל כיוון. מזחלות האקסטרים מתפרשות על פני מסלול באורך 1 ק"מ ומגיעות למהירות של עד 45 קמ"ש, הגולשים שולטים באמצעות בלם יד במהירות. המסלול בנוי מעליות, ירידות וסיבובים מפתיעים בין נופי החרמון הפראיים. השימוש במזחלות מגיל 3 ומעלה וניתן לגלוש במזחלת לבד או בזוג. מתקן חוויתי נוסף הוא ה-SKY RIDER, מתקן מסילה מעגלי בסגנון רכבת הרים תלויה מעל הקרקע, אורך המסלול כ-320 מטרים וזמן הנסיעה כ-2 דקות.
לפני יציאה צפונה אל אתר החרמון, מזמינים כרטיסים ומגיעים ליום שכולו חגיגה. לפרטים נוספים והזמנות 1599-550-560 | https://skihermon.co.il/

צילום: דביר להר

סוקולנט לי, לך ולכל המשפחה – סדנת סוקולנטים בערד

בערד מגוון גדול של אומנים ואומניות – רובם.ן מעבירים ומעבירות סדנאות מרתקות בתחומי היצירה שלהם. אחת מקהילת המארחים בעיר היא עמית בורודובסקי המכונה עמית סוקולנטלי והיא מציעה סדנת סוקולנטים - בסדנה מוזמנים האורחים להתרשם ממגוון צמחי סוקולנטים שהיא מגדלת בחצר האחורית של בית הוריה שהפכה למשתלת סוקולנטים מהממת ביופיה עם חממה חקלאית בלב שכונה עירונית. אחרי שכל אחד בוחר את הסוקולנט שלו, מתפנים לבחור עציץ ולשבור אותו בעיצוב אישי.

אף אחד לא עוזב את המקום לפני שעמית עונה על כל שאלות הסוקולנטים הקשות: כמה מים, כמה אור וכדומה. ולמה סוקולנטים? כי אחרי 3 שנים שחיה בערבה לא הייתה ברירה אלא ללמוד לגדל את הצמח היחיד שצומח שם ואותו להביא אחר כך גם לערד.

עמית מעבירה מספר סדנאות, כולל סדנת צביעת עציצים – מוזמנים לברר ברשתות.

חוות הנדיב – חווה שחובה לחוות ברמת הנדיב

ולמה חובה לחוות? כי יש בה הכל, כל מה שדורש יום שלם במקום: חוות גידול חקלאית, חיות משק ללטף או להאכיל בפינת החי ואפשרות לעלות על גלגלים ולצאת לטיול שטח.

מתחילים עם חוות הגידול החקלאית: בחווה חממות גידול של צמחי תבלין וירקות עונה. נותנים גם הסברים לילדים איך מגדלים ירקות בחורף כשהקרה גדולה, מה עושים בחמסינים הקיציים ואיך מתגברים על מזיקים בכל עונות השנה.

ממשיכים אל חיות המשק בפינת החי: בחווה מגדלים ברווזים, עיזים, סוסים, חמורים, ארנבות, תרנגולות מטילות ביצים בחוות חופש, תוכים ועוד. ניתן כאמור ללטף או להאכיל את החיות ולחלוק אהבה.

ואחרי כל זה, יכולים לצאת לשטח רכובים על אופניים, על איזי ריידר (כלי שטח עם אפשרות רכיבה בעמידה או בישיבה – יש אפשרות להרכיב זאטוט מאחורה אם רוצים) rzr או ריינג'ר (יש מסלולי טיול של שעה וחצי ויש שעתיים, ובמגוון מסלולים: נחל תנינים, דיונות קיסריה, הר חורשן וכו')

כל הכלים חדשים, עם מכשירי קשר בתוכם ומאפשרים שיחה בין האנשים. ממליץ על המדריך נתיב לוי (מורה דרך טוב נותן ערך מוסף לטיול ולאיש הזה כשמו כן הוא, נתיב, יש הבנה בתוואי הדרך ובגדול)

את שאר הפרטים ניתן לדלות ובהרחבה באתר האינטרנט המפורט של החווה.

ירושלים על ראש שמחתנו - בית פרפרים במתחם אקווריום ישראל

ב-1 בנובמבר נפתחה חממה ייחודית ובה מעופפים בחופשיות בין המבקרים כ-15 מינים של פרפרים, ועוד שתי ויטרינות גדולות שבתוכן גלמי פרפרים שתיכף יגיחו מהם פרפרים. עוד במקום מגוון פרוקי רגליים (תיקנים, זבובים, רבי רגליים וכדומה) חלת דבורים גדולה מאוד ועוד. הכניסה לתצוגה בשלב זה מתאפשרת כחלק מביקור באקווריום ישראל בלבד (ללא תוספת תשלום)
באקווריום ישראל עסקים כרגיל – מצפה תת ימי המוקדש ברובו לארבעת הימים בישראל: הים התיכון, ים המלח, הים האדום וימת הכנרת.

קצת עליי

דיויד עזרן,
מגיש בתוכניות טלוויזיה שונות ברשת 13 ובערוץ הכנסת,
שדרן ברדיו חיפה וברדיו חם-אש, כותב תוכן ועיתונאי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.