קפיצה לקיבוץ

קפיצה לקיבוץ

מאילת ועד דן: דיוויד עזרן ביקר בקיבוץ רמת רחל.

קיבוץ רמת רחל הוקם בערב שבועות לפני 95 שנים (1926) על גבעות טרשיות בסמוך לירושלים, ממש בצמידות לשכונת תלפיות – מרחוק נראה הקיבוץ כמו שכונה ירושלמית בחלקה הדרומי של העיר. אז זהו שלא, לא רק שמדובר בקיבוץ בפני עצמו, אלא אחד מיני קיבוצים בודדים שעדיין לא הופרטו. שמעתם נכון. ברוכים הבאים למועצה האזורית מטה יהודה, כדאי לכם לשמוע מה יש לכם לחפש וגם למצוא שם.

רבותיי, ההיסטוריה נשמרת

עד שנת 1967 הגבול הירדני עבר ממש במורדות מלון רמת רחל. שנים רבות בהן היה הקיבוץ בקו האש של מספר מלחמות ואדמתו נספגה בדם - חברי הקיבוץ החלו לנטוש את ביתם עד אשר יעבור זעם. הקיבוץ נותר עזוב וחלש עד הרגע בו התרחקו הגבולות והתיירות בקיבוץ החלה. כיום באה לידי ביטוי ההיסטוריה בעיצוב חדרי המלון, כזאת המהלכת בין ההר למדבר, בין החדש לישן ובין העירוני לכפרי - הצבעים הטבעיים של העץ, הירוק של ההר והחום של חול המדבר, הם אלה השולטים בנוף. יותר מכך, בין הלובי לחדר האוכל הביטו מטה וחפשו את הסליק אשר התגלה עת החליטו לבנות את בית המלון.

יש לי חדר משלי – ובחדר יש היסטוריה

חדר, כך קראו מייסדי הקיבוץ לבית שלהם, לחלל הפרטי בתוך המרחב השיתופי. והחדר ההוא היווה השראה לעיצוב החדרים החדשים במלון, כמחווה לבתי החלוצים שעלו על הקרקע, תוך נגיעה והתייחסות לעיצוב המודרני והעכשווי. העיצוב החדש של החדרים בא לידי ביטוי בחומרים, בצבעים ובטקסטורות – כל אלה מספרים את הסיפור המיוחד של קיבוץ רמת רחל אשר רצוף במורשת, בערכים ובהיסטוריה עשירה. את השקט והשלווה של המקום הוחלט להכניס לתוך חדרי המלון, להעניק חוויית חופשה מפנקת המצופה מבית מלון ולשמור על תחושת הביתיות והאווירה המיוחדת של הקיבוץ.

סופ"ש החל מ-890 ₪ לזוג עבור לינה וארוחת בוקר (מינימום שני לילות)
Ramatrachel.co.il | 02-6702555

חופשה ירוקה בקיבוץ של ירושלים

המיקום של הקיבוץ מבטא במהות סיפורו, את ההיסטוריה בת אלפי השנים של היישוב בהר, אשר נוכחת גם בחוויית הביקור בו כיום, ולכן אחד העקרונות החשובים היו לשמור על הסביבה הטבעית והמיוחדת. כדי להשלים את התמונה, נבחרו מוצרי רחצה מתכלים המיוצרים מחומרים טבעיים ומערכות חכמות וחסכוניות באנרגיה. "חלוציות וסביבתיות הן לבחור בַּמקומי ובעבודה הישראלית", מתהדרים חברי קיבוץ רמת רחל, "המפעלים, הנגרים, המעצבים והאומנים הישראליים – הם אלה אשר תכננו, עיצבו, בנו וייצרו את רוב החדר שלנו, כי אנחנו מאמינים, בדיוק כמו לפני 94 שנים כשהתיישבנו על הקרקע, שעבודה ישראלית ומקומית היא מקור הכוח שלנו כעם וכמדינה. לכן, גם בחרנו באומנות ישראלית ומקומית, שתיתן עוד רובד ותשקף את השלווה ואת איכות החיים במרומי ההר".

מפריטים רבותי, מפריטים – אבל לא אותנו

עם בואה של ההפרטה הגדולה, בחרו חברי קיבוץ רמת רחל, באופן נדיר, להמשיך ולתפקד כקיבוץ שיתופי לכל דבר. עד היום, תוכלו למצוא שם חדר אוכל, מכבסה משותפת וקלפי, כשכל הרווחים מחולקים שווה בשווה בין החברים.

הצמידות לירושלים גרמה לאדמות הקיבוץ להיות נחשקות במיוחד. להבדיל מקיבוצים רבים אחרים, החליטו באופן משותף חברי הקיבוץ שאת הכסף שיגיע מהקרקעות הם ישקיעו בקיבוץ ובחוויה הקיבוצית. לקחו את בריכת הקיבוץ ובהשקעה של עשרות מיליוני שקלים הפכו אותה לקאנטרי קלאב מושקע ומפואר הצופה לנוף עוצר נשימה של הרי ירושלים. את הגן הארכיאולוגי שנמצא בלב הקיבוץ שימרו, טיפחו והוסיפו חוויית VR לכל המשפחה. אפילו פתחו חצר משק פתוחה לקהל הרחב, ובה אפשר למצוא תוצרת חקלאית טרייה הגדלה בשדות הקיבוץ, ליקרים בתוצרת עצמית ועוד.

זהו סיפור מקסים ויוצא דופן, בו קיבוץ אחד, שהלך כנגד הזרם, הצליח להפוך למשגשג ופורח דווקא בזכות השיתופיות. יש שיגדירו את קיבוץ רמת רחל כקיבוץ של מגשימים כי כשכולם היו סגורים בקורונה, יצאו שם לעבוד ולשפץ את הקיים. בבית המלון 165 חדרים כאשר 85 מהם שופצו מהמסד עד הטפחות. גם כאן נשאר הכסף בקיבוץ – יעל ליצ'י, דור שלישי למייסדי הקיבוץ, עבדה מול חברת האדריכלים רם ומוריס, ובהשקעה של 20 מיליון ₪, הצליחה לדייק את המלון. מנכ"ל המלון עמי מזרחי, "אירוע הקורונה תפס את כולנו בהפתעה גמורה. ניצלנו את התקופה לשיפוץ מאסיבי של חדרי האגף המערבי וחדר האוכל במלון. להעשרת חוויית האירוח עיבינו את האירוח באטרקציות ובפעילויות רבות המגישות לאורחים בחירה עשירה לגיוון החופשה. כל זאת לצד המרחבים הירוקים המציעים רוגע ואוויר צח סביב המלון".

הגן הארכיאולוגי – סיפור בן 3,000 שנים

החוויה מתחילה בדרך לקיבוץ – בסריקת קוד QR ניתן לקבל פלייליסט מיוחד לנסיעה, פודקאסטים מיוחדים על הקיבוץ ואפילו 90 שנות היסטוריה ב-5 דקות, ולא חסרה היסטוריה. האדמה שם מיושבת כבר 3,000 שנים, מה שאומר שהמקום משמש כאתר ארכיאולוגי המכיל שרידים עוד מתקופת הבית הראשון – אפשר לראות כנסיה ביזנטית מהתקופה הזאת, מקוואות מהבית השני ועד תעלות חפירה ששימשו את הלוחמים במלחמות ישראל. לפני מספר חודשים השיקו בגן הארכיאולוגי פעילות משקפי VR – חוויית מציאות מדומה חדשה המאפשרת לחוש ולראות איך נראו הדברים פעם.

הכניסה לגן הארכיאולוגי חופשית. 40 ₪ למשתתף בפעילות משקפי VR.

מצפה יאיר – נקודת תצפית מרהיבה

לא רחוק מהגן הארכיאולוגי – תצפית לזכרו ולהנצחתו של יאיר אנגל ז"ל, לוחם שייטת 13 שנפל במהלך השירות הצבאי בשנת 1996, יאיר השתייך לדור שלישי בקיבוץ והיה נכדם של שניים ממייסדי הקיבוץ. מדובר בנקודה שניתן לראות ממנה את כל העיר ירושלים, את הרי ירושלים ואת הכפרים מסביב. המצפה עוצב על ידי האומן רן מורין ובנוי בצורה מעגלית ומאבנים מסותתות שבמרכזן ניצב עץ אלון. יש גם שולחנות קק"ל המאפשרים פיקניק. הכניסה חופשית.

סיורים חקלאיים – חקלאות ברמה

סיור בתוך החממות והיכרות עם החסות שגדלות בשיטות הידרופוניות מתקדמות, או עם 200 הדונמים של מטעי הדובדבן בהם ניתן למצוא 17 זני דובדבנים. קיימת אפשרות להרחבת הסיורים בכרם הזיתים ובמכוורת הקיבוץ, היכרות עם עולם הדבורים והדבוראים. יש גם סיור ביקב הליקרים הסמוך המראה מה מייצרים מפירות טריים. בנוסף חנות משק שמוכרת מכל הטוב שיש לקיבוץ להציע. בחקלאות כמו בחקלאות המכירה תלויה בהיצע הטבעי. 35 ₪ למשתתף.

הרפתקת כתבי חידה – חוויה משפחתית

מסע המשלב את ההיסטוריה, סיפור הקמתה של המדינה והאתרים הקיבוציים של רמת רחל. הרפתקה המציעה לגלות את הסיפורים מאחורי האוצרות הארכיאולוגיים והאבנים הקדומות ברמת רחל - כל הדרך אל פיצוח הקוד של תיבת המטמון.
חידת חמיצר: סט חידות שכתב דן חמיצר במיוחד על קיבוץ רמת רחל. דרגת קושי בינונית עד קשה. המשחק חושף את כל אוצרות הקיבוץ ולוקח מנקודה לנקודה. 20 ₪ למשתתף.
זמן ברמה: משחק מסלול בעקבות רמת רחל ואתריה. מטרת המשחק היכרות עם מקומות סביב הקיבוץ. סט חידות בדרגת קושי קלה. 20 ₪ למשתתף.

משחק משימות אינטראקטיבי

משחק מקוון בעזרת חידות QR: מסתובבים עם הנייד הפרטי ונחשפים לכל מיני נקודות עניין בקיבוץ עצמו ובקצב שלכם. משחק משימות מקוון בנייד האישי שלכם האורך כשעתיים. יחד עם האפליקציה ניתן לגלות את הקיבוץ ואת האתרים הסובבים אותו. סמנכ"לית השיווק והמכירות של מלון רמת רחל סיוון זיתוני-ציפורי, "אנחנו תמיד שואפים להעניק לאורחנו חוויה של תישכח. המלון פונה לקהל יעד הטרוגני: משפחות, זוגות, ארגונים וחברות, כולם מקבלים ערך מוסף ותוכן איכותי".

הפעילויות מיועדות לכל המעוניין ולא רק עבור אורחי בית המלון.

קצת עליי

דיויד עזרן,
מגיש בתוכניות טלוויזיה שונות ברשת 13 ובערוץ הכנסת, שדרן רדיו ועיתונאי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *