חוות קרן אור

הכירו מקרוב את בעלי החיים שמתגוררים בחווה השיקומית ותוכלו להתנדב ולתרום למען הקמת מרפאה במקום.

חוות קרן אור כשמה כן היא, קרן אור לבעלי החיים שהגיעו אליה, קרן אור למתנדבים, למטופלים ובעצם לכל מי שמגיע ובראשה- קרן אור שבזכותה החווה קיימת. מדובר במקום מיוחד, שהוקם על ידי אנשים שמקדישים את חייהם כדי לסייע, להקל ולשמח את בעלי החיים ובני האדם- חווה שיקומית הדדית.

בחווה יש מגוון רחב של בעלי חיים הזקוקים לשיקום, ביניהם כלבי בר, כלבים נכים ועיוורים וכלבים וחתולים ניצולי התעללות והזנחה, מכרסמים וציפורים ניצולי פינות חי מזניחות, חתולים של אף אחד, תרנגולות ניצולות, יונים מקוסמים, חזיר מתעשיית הבשר, עיזים שנועדו לשחיטה, חמורים מאלטיזאכנים ועוד ועוד.

כל החיות המגיעות לחווה מגיעות דרך עמותות פעילות להצלת בעלי חיים או דרך חילוצים של אנשים פרטיים. רווחת בעלי החיים קודמת לכל, המטרה היא להיכנס לביתם ולהצטרף לעולמם. רק כאשר בעל החיים בוחר לשתף פעולה, נוצרת אינטרקציה טיפולית ביניהם. הטיפול הינו דרך עולמם של בעלי החיים: המטופלים דואגים לחיות, לטיפול בהן והבראתן ודרך כך משתקמים בעצמם. בחווה נפגשים ופועלים יחד אנשים מכל תחומי החיים, ביניהם נוער ומבוגרים על הרצף האוטיסטי, ילדים ונוער בסיכון, נפגעי תקיפה מינית, נפגעי טראומה, חיילים בודדים וילדים המתגוררים ברחוב.

הצטרפו לחווה לפרויקט הנפלא הזה,
זקוקים תמיד למתנדבים ותרומות.

הקמת המרפאה

בחווה למעלה מ-300 בעלי חיים שעברו התעללות, הזנחה ונטישה. חלקם חולים ופצועים, וחלקם נכים הזקוקים לשיקום וטיפול אינטנסיבי. הטיפול בבעלי החיים הרבים המתגוררים בה והצלה של בעלי החיים שממשיכים להגיע דורשים משאבים רבים. החווה נסמכת על תרומות ומתנדבים, בלעדיהם לא תוכל להתקיים.

הצורך במרפאה בשטח החווה
הטיפול בבעלי החיים כשהם בשטח רחוק מלהיות אופטימלי. נחוצה בחווה סביבה נקייה וסטרילית עם תרופות, צוות ומכשור רפואי כדי לתת מענה ראוי לצרכים היומיומיים והדחופים של בעלי החיים. הקמת מרפאה כרוכה בהוצאה ראשונית גדולה, אך לאחר שתוקם היא תשרת את בעלי החיים לשנים רבות. המרפאה תהיה פתוחה בתשלום לציבור, ובכך היא תהווה מקור הכנסה שוטפת שתאפשר לנו לטפל בבעלי החיים תחת חסותנו ולהציל בעלי חיים נוספים.

בזכותכם נוכל לדאוג לבעלי החיים הפצועים והחולים שזקוקים לנו. בואו והיו שותפים בהקמת מרפאה וטרינרית בשטח החווה שתיתן מענה לצרכיהם הרפואיים של בעלי החיים.

לחווה נחשפתי דרך חברתי יערה בנבנישתי שעשתה כתבה על המקום ויחד החלטנו לצלם פרויקט שיעורר מודעות ויעודד גיוס תרומות למרפאה.

זה הזמן שתכירו מקרוב את דיירי החווה שובי הלב שהצטלמו עם חברים מפורסמים:

שגב ומירי בוהדנה
שגב התינוק נמצא בן חודש ביישוב ליד באר שבע. אישה טובה הזיזה אותו מילדים שבעטו בו, קשרו אותו במתכות ברזל שהותירו צלקות בכל גופו. כיום הוא חברותי ונהנה מליטופים חיבוקים ונשיקות.

ישנם המון חמורים שמשמשים כאלטיזאכנים… מעמיסים עליהם עגלות רעונות, מכונות, מקררים ועוד. משתמשים בהם עד שארית כוחם ורק כשהם קורסים, גוססים הם מסיימים את תפקידם.

עומר ומיכל ינאי
עומר הגדיה הקטנה נמצאה משוטטת לבדה בגיל יומיים במרחב עירוני בין הכבישים הסואנים. אדם טוב מצא אותה, הביא אותה לספארי והיא הגיעה לחווה 🙂 עומר ינקה מבקבוק כל שעה שעתיים, הייתה כל היום בידיים ורק חיפשה את החום והאהבה של אמא. היום עומר בת שמונה חודשים והיא מסרבת להאמין שהיא עז קטנה. היא מתרוצצת עם כל הכלבים, משחקת, מטפסת ומשתובבת כל היום וכמובן מבקשת בכל רגע נתון שירימו אותה בידיים.

לוקמן וגל גברעם
בשולי כביש מהיר, גור קטן, מרוט ומסכן שככל הנראה נפגע מרכב ניסה במשך שעות לגרור את שתי רגליו האחוריות למקום מבטחים. זה היה ביום הסוער ביותר בחורף שעבר כשהוא רטוב עד עצמותיו ומדמם. כנראה שאלפים חלפו על פניו אבל אדם אחד לא נותר אדיש והביא אותו לאשפוז. לאחר יומיים הגיע לחווה והשיקום שלו היה ארוך מאוד ועוד נמשך. לוקמן זקוק למעקב צמוד, לעזרה במתן שתן, הליכה, האכלה ובעיקר החזרת האמון בבני אדם. היום הוא מתנייד לבד בכסא גלגלים מיוחד שמרכש עבורו בחו"ל ולאט לאט חוזר להאמין באנשים.

בייב ויערה בנבנישתי
בייב החזיר הגיע מתעשיית החזירים בארץ, משם נרכש בגיל צעיר כדי להוות אטרקציה בפינת החי, רק שהאטרקציה גדלה וכבר לא הייתה להם אטרקטיבית…רוב האנשים לא יודעים שישנן חוות שמגדלות חזירים למטרות מאכל אך בעיקר למטרות ניסויים. החזירים גדלים בתוך מכלאות מאוד מאוד קטנות, שם נדחקים ללא יכולת תזוזה, אחד בתוך הטינופת של השני, אוכלים ומשמינים עד שמובלים לשחיטה.

לבייב החזיר היה מזל רב! כיום הוא בן שנה ושבעה חודשים. בדרך כלל החזירים בתעשייה לא חיים מעבר לגיל חצי שנה. הוא מקסים ומתנהג בטבעיות רבה: משחק עם הכלבים, המתנדבים, מקשקש בזנב ובעיקר נהנה מהמרחב.

סטיבי ודנה זרמון
סטיבי האהובה הגיעה לחווה ללא זוג עיניים, על ידי זוג שעזב את הארץ ולא הצליח למצוא בית חם לחתולה עיוורת. סטיבי מתלטפת, מגרגרת ורק מחפשת מי שיעניק לה תשומת לב ואהבה.

שבי ואלעד זוהר
שבי נקנה על ידי גננת שהחליטה להקים פינת חי קטנה בחצר בגן ילדים. הילדים שמחו והתלהבו ואז הגיעה תקופת החגים ובתקופה זו אין כמעט ילדים בגן ואף אחד לא הגיע לתת לארנבים אוכל, מים ושאר דברים בסיסיים. כך לאט לאט לא נותרו עוד ארנבונים…חלקם נטרפו על ידי חתולים וחלקם מצמא ורעב. שבי נמצא עם עוד חברה מתוקה לצידו שלצערנו לא שרדה. אם הייתה מרפאה התנאים היו שונים וכנראה שהבדיקה הייתה יכולה להיות מקיפה יותר ובכך לעלות על הבעיה בזמן.

ניקי ונועה רוזין
ניקי כלבה מדהימה וטובה. היא אומצה למשפחה שנראתה נורמטיבית והבטיחה לדאוג לה. עברו כמה שנים מאז האימוץ והם התקשרו להחזיר אותה רק שבמקום 4 רגליים הם החזירו אותה עם שתיים מתפקדות בלבד. הם שחררו אותה לטייל לבדה בעיר והיא נדרסה. אין לדעת כמה זמן שכבה דרוסה חסרת אונים. ואז, הם החזירו אותה. היא הגיעה לחווה כבויה וכואבת, מייללת משברון לב וזועקת מכאבים. ניקי עברה כריתה מלאה של רגל אחת ורגל נוספת לא מתפקדת כלל.

כיום, היא הכלבה הכי שמחה שיכולה להיות, כל היום מחייכת, משחקת עם כל מה שמוצאת, ישנה בחיבוקים עם הכלב שי ושומרת כל היום על חאליסי הגדיה. אחרי המון הדרכה ואהבה, טיפול רפואי, מעקב והתמדה- ניקי דורכת על הרגל המתנדנדת האחורית, מקפצת עליה, רצה ואפילו נעמדת על שתי הרגליים האחוריות!

תקווה, תמר ושירן סנדל
קרן אור: "לפני כמה חודשים קיבלתי שיחת טלפון ובקצה השני של הקו ילדונת חמודה, ששואלת אותי אם אני יכולה לקלוט פרה… האמת שבאותו הרגע, סירבתי ואמרתי שכבר קלטנו החודש עגלה חדשה. אבל הילדה לא וויתרה, היא הייתה נחושה ומהר מאוד סיפרה לי את כל הסיפור שעומד מאחורי אותה עגלה קטנה. היא התחננה בדמעות ואמרה שהיא בעצם רק ילדה, שהצילה פרה, וכרגע אין לה פתרון עבורה.

אני מודה שהתאהבתי בילדה הזו תוך שנייה, והיא נהפכה להיות חלק בלתי נפרד מהחווה, גלי שלנו, התנדבת המדהימה שהצילה את תקווה העגלה.תקווה מאז גדלה וגדלה ויש לה בעיות בכרס הנפוחה, היא מקבלת טיפול הולם ע"י מיטב הווטרינרים, ועושים כל מה שביכולתנו לעזור לה. למען תקווה ואחיותיה המקסימות, הכנסו לקמפיין שלנו ועזרו להם להקים מרפאה. מרפאה תיתן מענה מיידי לבדיקות שתן, דם וצואה ויעזור לנו לעזור להם מהר יותר, מבלי לחכות לתוצאות מעבדה, ומציאת פתרון יעיל ומהיר לכל בעיה.

אוזה וליאון רוזנברג
נמצאה בשולי הכביש במרחב העירוני, כנראה שגדלה אצל אנשים והם זרקו אותה ונסעו. בחור מקסים מצא אותה והיא התאהבה בו. הוא נסע לשחרר אותה באגם ברמת גן אבל האווזים האחרים לא עניינו אותה והיא רצה אחריו לרכב. הוא חיפש רבות לאן לקחת אות העד שהגיע לחווה. אוזה היא הראשונה שמקבלת את פני האורחים ואם רוצים לבקר בנעימים, צריך קודם כל להתכופף לגובה של אוזה ולומר לה שלום.

רונית ועדי הימלבלוי
רונית הייתה קשורה בשרשראות ברזל באורך מטר במשך יותר משנה. מדי פעם דאגו לה למעט אוכל ומים ומעבר לזה- כלום. היא התבוססה בצרכיה מה שגרם להמון חיידקים, זיהומים ותולעים שנכנסו לה לתעלת הדמעות והחלו לאכול אותה מבפנים. כשהיא הגיעה לחווה עברה ניקוז לתאי הדמעות בעדינות רבה, והחלה לרוץ במשך שעות ארוכות- צורך כל כך בסיסי שכבר כמעט שכחה.

אפרוחים מתוקים עם יעל שלביה ורומי פרנקל
אפרוחים מתוקים שמגיעים ממגוון מקומות בארץ. נמצאים על ידי אנשים פרטיים, חיילים ועמותות שונות. ם מגיעים מפוחדים, רועדים וצווחים בקריאות לאמא. במהלך הימים הראשונים כשהם מאוד מאוד קטנים, הם נמצאים בתוך החולצות של המתנדבים ובלילה תחת מנורת חימום מיוחדת ובקבוק מים חמים פרוותי לשכב עליו. הם מתחברים מאוד לאנשים וחיים יחד בהרמוניה מושלמת.

וונדי ויעל
וונדי נמצאה דרוסה בהרי אילת. היא הייתה בת חודשיים בלבד עם אגן דרוס שנזרקה לצידי הכביש על ידי אותו נהג פוגע. עמותה אחרת קלטה וטיפלה בה והיא הועברה לחסות קרן אור. היא מקסימה וחברותית ונמצאת בצמוד לבעלי חיים קטנים עליהם היא שומרת מכל משמר. היא בטוחה שכל הארנבות, השרקנים, התרנגולות והאווזים הם הילדים שלה ועל כן היא מגוננת עליהם.

עומר ורומי

מוסה ומאיה ורטהיימר
מוסה המושלמת נרכשה על ידי אדם שגידל סוגי בעלי חיים שונים. אותו אדם "שכח" את מוסה ורבים אחרים במשך שבועיים כשלא הגיע לבקר אותם. בין חלקי גופות בחושך מצאו את מוסה עצבנית וכעוסה, נשכנית ורעבה. היא עברה שיקום ארוך, השמנה, עיקור והמון אהבה. מוסה לא מסתדרת עם חמוסים אחרים ולכן יש לה גן שעשועים משלה. כשיש בחווה גורי חתולים מוסה מביאה להם כדורים ומשחקת בשמחה.

קוריצי ואודי סגל
בחווה התרנגולות יוצאות לחופשי. לומדות להזיז את הכנפיים, לומדות מהי שמש נעימה, אמבטיית חול מרגיעה ואיך מרגיש הגוף בתנועה. דברים שאפשר לקחת כמובן מאליו, בנאליים, רק כשכאן בחווה הן חוות אותם לראשונה.

מהיכן מגיעות התרנגולות לחווה?

בחווה מגוון רחב של תרנגולים ותרנגולות. חלקם הגיעו לאחר תקיפות חתולים, נמצאו משוטטים או פגועים, אך רובם הגיעו משלוש תעשיות מרכזיות:

תרנגולי קרבות: במדינו מסוימות נהוג לערוך טקסי הימורים הכרוכים בצפייה בזוג תרנגולים נלחמים עד שאחד מהם קורס ומת. בארץ נמצאה קבוצה גדולה של תרנגולים שחיו בארגזים קטנים ומאולתרים ללא יכולת תזוזה, רק רבייה, האכלה והכנה לקרבות.

תרנגולות פטם: תרנגולות שמגיעות באזור יום כיפור, פצועות לאחר שטולטלו.

תרנגולות מטילות: בלולים אין יום ואין לילה. התרנגולות עובדות מסביב לשעון כדי להפיק כמה שיותר ביצים. הן נמצאות בכלובי סוללה קטנטנים, ללא מקום לתזוזה. הרגליים נופלות בין החריצים והחלשות מתות. לאחר שנה-שנתיים הן מותשות ונשלחות לשחיטה ולא למאכל אדם, כי הן גמורות מדי למאכל. במקום שישלחו למותן החווה שמחה לקבלן ולהצילן. הן ישנות על העצים או בלול מוגן, רצות, מתנדנדות, דוגרות בתאי הטלה מרווחים ונהנות מאוכל מזין. לאט לאט הן מבריאות ונהיות תרנגולות יפהפיות ומלאות שמחת חיים.

פיסטוק ועמית פרקש
פיסטוק הקטן נזרק מרכב נוסע כשהוא במשקל קילו ובן כמה חודשים בודדים. הוא היה מאוד מפוחד בחווה בהתחלה אבל מהר מאוד עבר שיקום ונהיה הכלב השולט שהוא היום 🙂

תאודור, שגב ולירז אסייג
תאודור המתוק ברח מידיים מתעללות. הוא הגיע לבית במושב אורנית ושם עצר לנוח. מהר מאוד הוא נאסף וכעבור כמה שעות הגיע לחווה. הוא לא כל כך הבין לאן הגיע והיה סקרן ועייף עם פצעי מאמץ על הגב והפנים. כשתאו הגיע לחווה ושוחרר לחופשי, הוא הסתכל על החווה בהלם רב והחל לדמוע. לא עברו עשרים דקות והוא כבר התגלגל על החול ורץ במרחבים. הוא הבין שהגיע לאזור מבטחים.

משפחת הצבים ופאולה, שילה וארבל רוזנברג
צבים הן חיות מוגנות לפי החוק ויש איסור לגדלם בשבי. באישור רשות הטבע והגנים הצבים הללו נמצאים בחווה במקום מבטחים, עם דאגה לחימום ולכל צרכיהם המשתנים. צבים הם בעלי חיים בסכנת הכחדה. אם מוצאים אותם בטבע חשוב להשאירם במקומם הטבעי. אם הם צמודים לכביש כדאי ומומלץ לעזור להם לחצות רחוק מהכביש. אם הם נמצאים דרוסים או פצועים הם צריכים לקבל טיפול רפואי בבית חולים לחיות בר.

לתרומות:
בנק הפועלים 12
סניף 675
חשבון 421470
על שם חוות קרן-אור
*או דרך כרטיס אשראי – לחצו כאן

על קרן אור מקימת החווה:

בשנת 2012 קרן אור פתחה עסק של הפעלות וחוגים לילדים מתוך אהבה לעולם החי והרצון לחנך לחמלה לכל יצור חי והעבירה שיעורים וחוגים רבים עם בעלי חיים. עם הזמן הגיעו אליה] עוד ועוד בעלי חיים למסירה מאנשים שרכשו ומאסו בהם, כבגד או משחק שמאסו מלשחק בו. בהמשך למדה חינוך ושיקום באמצעות בע"ח וגילתה את הקשר המדהים שנוצר בין מטופל לבעל חיים. קרן אור החלה לקחת לפעילויות רק בעלי חיים פצועים ונטושים, והפכה את הקשר שנוצר בין המטופל לבעל חיים ליחסי מטופל למטופל.

את החווה השיקומית הראשונה פתחה בשנת 2016 מתוך חזון של הפסקת שינועי בעלי חיים ממקום למקום, ופתיחת חוות מפלט שיקומי לבני אדם ולבעלי חיים. לכפר יונה הגיעו המוני מתנדבים, הורים וילדים יחד, חניכי הצופים, מבוגרים, צעירים, בעלי מקצוע ומתנדבים נוספים מכל הסוגים. לאחר כשנה התבקשו לפנות את כל בעלי החיים ומצאו את עצמם מחפשים בלי סוף שטחים פנויים, חוות פנויות, מושבים עם משקים ומה לא. הם נתקלו בלי סוף בטריקת דלתות ושבועיים לפני הפינוי ממש בדקה ה90, מצאו משק חלומי בעל 4 דונם, בתוך יער קסום ומוצלל והכי חשוב, שמאוד אוהב בעלי חיים ויזמים צעירים. מהר מאוד פתחו עמותה והתחילו לקבל עוד ועוד בעלי חיים מכלל המשקים והתעשיות המתעללות.

כיום, סך הכל שנה אחרי, החווה מונה מעל 300 בעלי חיים, ביניהם כלבים נכים, חתולים עיוורים, פרות, חזירים, עופות, חיות בר, עיזים חמורים ועוד ועוד, שכולם מתוקים ופגועים וזקוקים ליחס חם ואישי שמותאם לתנאים שלהם.
ביניהם מגיעים ילדים בסיכון, ילדים ומבוגרים על הספקטרום האוטיסטי, חיילים בודדים, ילדי רחוב ועמותות הדואגות לשלום הילד ויחד הם מטפלים זה את זו בחמלה רבה.

*הפעילות בחווה היא בהתנדבות מלאה וללא שכר מאף גורם.