סיומה של תקופה, האומנם?

סיומה של תקופה, האומנם?

איך מיכל ינאי מתמודדת עם המצב הנוכחי.

השחקנית מיכל ינאי פיתחה את Mymedi, אפליקציה למדיטציות מודרכות בעברית שמסייעת לילדים ומבוגרים בהפחתת לחץ, עוזרת לישון טוב יותר, להיות מפוקסים על המטרות ולחיות חיים מלאי סיפוק. בהסתכלות מפוכחת על המצב, למרות ההקלות, ולמרות שהווירוס במגמת היעלמות, היא עדיין מודאגת. מאוד.


שמעתם על אפקט התרנגולת? לוקחים תרנגולת, מכניסים אותה לכלוב. ביום הראשון היא משתוללת מנסה לשבור אותו, ביום השני רק בחלק מהזמן היא מנסה לשבור את הסורגים ולצאת, ביום השלישי היא כבר מפסיקה לנסות, ביום הרביעי היא כבר בסדר עם השהיה בכלוב וביום החמישי כשפותחים לה את הדלת לעולם החופשי היא מתלבטת אם בכלל לצאת, וגם כשהיא כבר צועדת החוצה, היא עושה סיבוב קצר, ממש קרוב לכלוב, ואז חוזרת לתוכו...

כבר ברור שהמגפה הזו הביאה איתה לא רק קורבנות בגוף אלא גם בנפש. פחדים, דיכאונות, חרדות... אבא שלי בן 74 , והשם השני שלו זה "אבא סידורים". כל היום בשביל כולם: בסופר, במס הכנסה, אוסף תנכדים מבית ספר, מקפיץ לחוגים. בערב הוא חייב לפגוש חברים. וכבר למעלה מחודשיים הוא בבית. מסדר שוב את המרתף, קורא עיתונים, רואה טלוויזיה וישן. הרבה. אולי יותר מידי. הוא אומר שהוא בסדר... למרות ההקלות, הוא עדיין כמעט ולא יוצא. דיווחו על אפס נדבקים היו היום, אבל יקח עוד זמן עד שהחרדות שלו יעברו והוא יתחיל לשחרר.

בער״ן מספרים על עליה של מאות אחוזים בפניות ובמצוקה. ילדים, חיילים, הגיל השלישי... כולם. זה שילוב של הבידוד שאילץ אנשים להתמודד עם מציאות חדשה ולא פשוטה של בידוד חברתי, החרדה ממה יקרה אם אחלה, חלילה, חוסר הוודאות המוחלט לגבי מה נכון לעשות או לא, חרדה לעתיד כלכלי או מקצועי.

עכשיו, לכאורה יש לגיטימציה לדבר קצת יותר על זה, אבל העידן הזה כבר הוכרז כעידן הלחץ, עוד הרבה לפני הקורונה כשפורסם ש- 92% מהישראלים מרגישים באופן קבוע בעודף לחץ וסטרס. כבר ב2015 היו בישראל מעל חצי מליון איש שסבלו מחרדות ודיכאונות וב2016 מעל 300.000 ישראלים צרכו כדורי שינה. אנחנו אחת המדינות המובילות בעולם עם מרשמים לתרופות ממכרות.

בעיני, מי שישרוד את התקופה הזאת, יהיו לא רק אלה שלא נדבקו בקורונה אלא אלה שיצליחו לצלוח את התקופה רגשית.

אבא שלי ויובל. געגועים לימים שעוד מותר היה להתקרב

לפני שנתיים התחלתי לתרגל מדיטציה וללמוד קבלה. אני עדיין לא שומרת שבת, וגם לא מנשקת מזוזות, אבל אני מודה שלא יכולתי לבקש לעצמי הכנה טובה יותר לתקופה הזאת. השילוב של השיעורים והמדיטציות הביאו אותי להתבונן פנימה, לקבל פרופורציות, לנשום, להכיל, להנות, ולשמוח גם כשאין נצנצים ולא הכל הולך חלק.

אתם בטח תוהים לעצמכם מה הקשר עכשיו מדיטציה?! זה אומר לנסוע להודו ללבוש לבן ולחבק עצים??? אז זהו, שלא. בתקופה שבה חוסר הוודאות גדול, שאנחנו מוצפים במידע רב מן הנדרש, דווקא עכשיו, יותר מתמיד הרפיה ומדיטציה כל כך נחוצות. המדיטציה מאפשרת תמיכה רגשית, היא מאפשרת להעניק לעצמנו פסק זמן של כמה דקות ביום מכל העומס והלחץ שסביבנו, להביט פנימה, ללמוד להעריך מחדש את מה שיש, לתת למערכות הגוף והנפש לנוח, להתכייל ולחזור לתפקד מאוזנות יותר וחזקות יותר. מעבר לכך שמדיטציה מסייעת להוריד לחץ ורמות חרדה היא גם מסייעת להתמודד עם בדידות, עוזרת לישון טוב יותר בלילה, ולא פחות חשוב מסייעת בשיפור מערכת החיסון, שזה מאוד חשוב עכשיו.

בתוך המירוץ הזה, שכולנו משתפים אותו פעולה כבר שנים, ועסוקים בו יותר בלשרוד מאשר בלהנות, לפעמים לא נעים להודות שאת רוצה ללחוץ על הברקס. מה זה אומר עלייך? שהתעייפת? שאת עצלנית? זקנה? לא רלוונטית? לכי תסבירי לכולם שזה הפוך, שללחוץ עם הרגל ״גז״ עד הסוף, במרוץ הזה, כשהאוטו בניוטרל, לא נותן כלום, רק מתיש.. לכי תסבירי ש״סבבה ניו יורק״, אבל ״אני בסדר גם עם ספר טוב״. יגידו שהשתגעתי. זה לא שאני לא נהנית לטייל, אל תבינו אותי לא נכון, וגם כל כך  אוהבת לשחק, אבל זה כבר לא מגדיר אותי, זה לא מה שמגדיר את היכולות שלי, את העוצמה שבי, את השמחה שלי.

מתרגלת בכל מצב

לא מוותר

אז המציאות לא פשוטה עבור הרבה אנשים כרגע, שעם כל הכבוד לשמחה פנימית, מעדיפים אוכל על השולחן. לאותם אנשים, אני עדיין מקווה , שהמדינה תושיט יד, וגם אנחנו. אבל אם יש לכם קורת גג, מיטה לישון בה ואתם לא הולכים לישון על בטן ריקה, תזכרו שזה לא מעט. מאחלת לכולנו שנצליח לשמור על עצמנו איתנים מול מה שקורה. שהמשבר הזה יחלוף ונתאושש ממנו.
תשמרו על עצמכם.

 

לא ישברו אותנו

 

אז אם אתם מחפשים איך להיות פחות לחוצים, לישון טוב יותר, להיות מפוקסים יותר ושמחים יותר, כדאי לכם להציץ באפליקציה של מיכל.
Mymedi.co.il

אז מה חשבתם?

שתפו איתי

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *