עידוד לסוף הבידוד

עידוד לסוף הבידוד

שני בן יעיש שומראק עם המשחקים שכדאי להכיר.

שמונה שבועות. שמונה שבועות של זמן משפחה מרוכז שקיבלנו במתנה בחסות הקורונה.
אני בטוחה שיהיו לא מעט שירצו לתלות אותי על איזה עץ גבוה על שאני מעזה להגיד בקול רם שאשכרה נהניתי מהתקופה הזאת עם ארבעה ילדים בבית ובעל חיוני מאוד. אז הנה זה בא, לא אכחיש ולא אשקר. אני שני בן יעיש שמוראק ונהניתי בחודשיים האחרונים. ( לא תמיד נהניתי כן? בחלק נכבד מהזמן טיפסתי על קירות ואיימתי לברוח למדינה זרה, מתעלמת מהעובדה שהשמיים סגורים). עכשיו מתי נפל לי האסימון שהיה כיף אתם שואלים? זה קרה בשבוע שעבר כשהתחילו לדבר על אסטרטגיית היציאה ובאותו הרגע קלטתי שמתחילים לי פרפרים בבטן. ושלא תבינו אותי לא נכון, המצב בחוץ מזעזע כל הדעות, הפחד מהמגפה היה ממשי, כלכלה שמתרסקת זה דבר נוראי, התגעגעתי כמו משוגעת למשפחה המורחבת, לזמן סבא סבתא, לארוחות שישי גדולות ושמחות. התגעגעתי לעבודה שלי, לשקט שלי, לבית שמסודר כל היום, לילדים שחוזרים מבית הספר ומהגן לאחר שכבר הספקתי עולם ומלואו, לשגרה של חוגים ומטלות. התגעגעתי אפילו מאוד. אבל לצד זה היה קסם בחודשיים האלו שכנראה לא נצליח לשחזר לעולם( וטוב שכך, מגפה עולמית זה אסון!). אם היו אומרים לי שאבלה עם ארבעה ילדים בבית סגור תקופה שאורכה כאורכו של החופש הגדול עם בעל חיוני שמגיע כל יום בשעות הערב ואצא מהסיטואציה שפויה, הייתי צוחקת בקול. בכל קיץ אני מתכננת את החופש הגדול חצי שנה מראש, דואגת ללוז מדויק, לחופשות מתוכננות, לימי חופש של כולנו ובעיקר תופסת את הראש איך מעבירים חודשיים. אבל הנה, חודשיים עברו, ושרדנו כדי לספר(יש לנו עוד לא מעט זמן להעביר בבית כן? שלא יישמע כאילו חזרנו לגנים או לבית הספר כי אנחנו עוד לא שם).
באופן אישי אני מודה שבחלק גדול מהזמן פשוט שיחקנו. בזוג או כמשפחה. לא בסלולר, לא בטאבלטים, ממש אחד עם השני. גם כשהילדים כבר הלכו לישון. פשוט שיחקנו כדי לא לאבד את שפיותנו. אז למרות ואולי בגלל שאנחנו חוזרים לאיזו מציאות חדשה והזויה בה חוגים אולי יבוטלו, מערכת החינוך עדיין מתאוששת, והזמן הביתי ילך ויגדל בשגרה חדשה, קבלו את ההמלצות הכי שוות לכל אותם המשחקים שהפכו את הבידוד שלנו לכזה שנזכור זמן רב.

חולמים בהקיץ

ההמלצה הראשונה שלי היא לסדרת המשחקים של draembow. זוהי סדרת משחקים פשוט נפלאה. מדובר במשחקי קופסא חכמים ומהנים המומלצים ע״י מכון אדלר. הם משלבים משחק עם משימות פעילות קלות אך חשובות עבור פעוטות וילדים. הדמויות הקבועות מככבות בסדרת המשחקים, קופיף, פילפילון חתלתולה ושאר חיות צבעוניות המלוות את הילדים בתהליך הגדילה בצורה מקסימה.

במשחק כיף לי שמיועד לגילאי שלוש פלוס, הילדים הצעירים מתנסים במשחק הזיכרון כשעל כל קלף יש משימת תנועה שמכינה את הילדים לשינה. בכל פעם שתמצאו זוג כרטיסיות זהות, הדמויות המקסימות יזמינו אתכם לבצע משימה נעימה. המשחק משלב בעזרת המשימות החווייתיות תנועות מיוחדות המלמדות את הילדים איך להירגע.

במשחק גלה לי, המיועד לגילאי שש ומעלה, המשתתפים צריכים להרכיב חמישיית חיות זהה כשבכל תור אחד המשתתפים זורק קלף ומחויב למשימה קצרצרה שקשורה בעיקר בגיבוש משפחתי. מי שצובר חמישה קלפים זהים, הוא הזוכה. בעזרת משחק קצר ומשימות חווייתיות,הילדים מבצעים תנועות ייחודיות שמלמדות כמה פשוט להירגע, להקשיב לעצמנו ואפילו להתרכז.

כל המשחקים פותחו בארץ, בליווי פסיכולוגית קלינית. הם מותאמים במיוחד עבור הקהל הישראלי שלצערנו למוד מצבי לחץ. המשחק בעצם מתווך בין כל בני הבית באופן כזה שבאמצעותו מתאפשרת תקשורת חיובית ונעימה בין הילדים הצעירים לבוגרים, כמובן יחד עם ההורים. מלבד משחקי קופסא ל dreambow יש גם ספרי ילדים קסומים וגם הם מלווים בדמויות הצבעוניות של החיות, מרשמלו, טופי ויתר החברים. הספרים מאפשרים לילדים כלים להתמודדות עם פחד, הצלחה, כישלון ועוד. מאחורי הלשוניות מתחבאים שאלות, תובנות, וטיפים מיוחדים להתמודדות והצלחה. מקסים וסופר מומלץ!
 
להשיג באתר dreambow.co.il 

Hizstory

כשמקשיבים לסיפור, שוכחים לרגע את מחשבות היום יום, הלב נפתח, המחסומים נעלמים ואז.. אפשר לדבר. היזסטורי, אם תרצו הסיפור שלו, ההיסטוריה שלנו, או שילוב של שניהם, הוא משחק משפחתי קסום המבוסס על סיפורי עם קצרים בשלל נושאים. זהו משחק חכם ומרתק להפליא. הוא מפגיש את כל המשפחה לזמן איכות מדויק עם דגש על איכות. המשחק נפתח בסיפור עם מקסים בעל מסר שבעקבותיו למעשה מתחילים במסע משפחתי כייפי בו שיח כן ופתוח הוא לא מילה גסה. כל בן משפחה בתורו בוחר קלף מהקופה. הקלף משויך לסיפור עם( הערכה מגיעה עם ספר שמכיל סיפורי עם קסומים). יחד עם בני המשפחה עליו לתאר את הקלף. בשלב הבא, אחד ההורים מקריא לכולם את הסיפור. המשתתף הראשון שולף קלף שאלה מהקופה שבעקבותיו מתפתח דיון בין בני הבית. מלבד סיפורי העם שמספקים לילדים הצצה לעולם מלא במוסר השכל, הרעיון הוא לסייע לילדים לפתח שיח שלרוב הם לא ייזמו על דעת עצמם. דרך הקלפים המאוירים והמשחק הקליל ניתנת לילדים הזדמנות לייצר דיון על נושאים חשובים שעולים כשיח כייפי ולא מחייב עם ההורים ויתר האחים. אפרת שאשא, מי שיצרה את המשחק מגיעה מעולמות הטלוויזיה והתוכן וזה פשוט מקסים לראות איך היא לקחה רעיון למשחק ויצקה לתוכו כ"כ הרבה תוכן עם ערך מוסף וזמן משפחה. המשחק כולל: 20 קלפי איורים – כל איור הוא סצנה מסיפור עם אחר. חוברת -20 סיפורי עם בהתאם לקלפים המאוירים 60 קלפי שאלה – שלשה קלפים לכל איור/סיפור מומלץ.

להשיג ב- www.hizstory.net

 פאזלים רבותיי פאזלים

אם יש משהו שלמדנו לעשות בבידוד, זה להתיישב על הטוסיק ולהתחיל להרכיב פאזלים. הילדים תמיד הרכיבו פאזלים בצעירותם אבל כמשפחה זה משהו שפחות עשינו. אני מודה שהתחלנו קצת יומרני, בחרנו בפאזל של 1000 חלקים ודי התברברנו איתו( קודם עושים מסגרת? קודם מחלקים את החלקים השונים בין בני הבית? איך עושים את זה לעזאזל??). השלב הבא בניסוי המשפחתי היה פאזל 350 חלקים של חברת ישראטויס האהובה עליי במיוחד. מדובר בפאזל מיוחד. מלבד העובדה שהוא תלת מימד והציורים יפהפיים(ממש כאלו שמותאמים למסגור ותלייה),מה שמייחד אותו זה שהוא מורכב משלושה גדלים של חלקים שמתחברים לפאזל אחד מדהים. לצד חלקים גדולים יש גם קטנטנים וזה נפלא כי זה הופך את הפאזל  לנגיש עבור כל בני המשפחה. הקטנטנים יכולים לעשות את החלקים הגדולים וההורים יכולים להשלים את החלק הקשה יותר. אגב לישראטויס יש מגוון גדול של פאזלים עם אלפי חלקים  וחלום שלי לראות את הגאונים שמצליחים לשבת על הטוסיק ולהרכיב 4500 חלקים. באופן כללי, למעט פאזלים יש באתר גם מבחר גדול של  משחקים נפלאים במחירים מצוינים. אצלנו בבית מכורים למשחק מגלים עולם שמזכיר מונופול אבל קצת יותר מתקדם בעיניי ולתפוס גמד שזהו משחק זריזות מקסים מקסים, יש משחקי יצירה ועוד המון משחקי קופסא במחירים ממש מצחיקים. יש כמובן משלוחים.

סדרת הפאזלים המשפחתית במגוון תמונות לבחירה:
פאזלים 250/350 חלקים- 69.90 ש"ח
פאזל 500 חלקים- 79.90 ש"ח
פאזל  1000 חלקים- 119.90 ש"ח
isratoys.co.il

סיפור מפי הוגו

הוגו הוא הגולדן רטריבר האהוב שלנו. הוא בן תשע עם נשמה של גור בן שנה. כבר תשע שנים שהוא ישן על יד המיטה שלנו ובגדול הוגו הוא הנסיך של הבית. השבוע הגיע אלינו הוגו נוסף, הפעם דביבון על סוללות, כזה שמספר סיפורים.
חברת "הנסיך הקטן" הוציאו דובי פרוותי מקסים שמדקלם שלוש אגדות לפני השינה. כל מה שצריך לעשות זה ללחוץ לו על הרגל והוא מתחיל סיפור לילה טוב לילד. הוא אפילו מאנפף עם העיניים ויוצר מבטים אמיתיים לעברו של הילד. זה כל-כך גאוני שהשבוע ליבי שלי חיבקה אותו חזק חזק בשעה שהוא סיפר לה על זהבה ושלושת הדובים. בסוף הסיפור היא פשוט נרדמה! (טוב זה לא היה כזה פשוט כמו שאני מחרטטת, זה לקח איזה רבע שעה אבל לא נהרוס את הפאנצ'). בקיצור אם הילדים שלכם אוהבים כלבלבים יפים ופרוותיים אבל אתם מעדיפים שהם גם יספרו להם מדי פעם סיפור, הוגו הכלבלב של הנסיך הקטן הוא ממש מציאה (לא במקום כלב, בנוסף). אגב לנסיך הקטן יש באתר המון פריטים ייחודיים ואני תמיד מוצאת שם דברים שווים לילדים שלא ראיתי במקומות אחרים.
חובבי סמי הכבאי ימצאו באתר סירות משוכללות שבאמצעותן סמי מציל את העולם, יש גם צינור כבאים שאשכרה מוציא מים לכיבוי שריפות. אגב סדרת מטוסי העל של המותג נהדרת. רק השבוע למשל הפכתי את דוני מטוס העל (לכל מטוס מסתבר יש שם, ג׳ט, דיזי, וויוי הצוללת בחודשיים למדתי את השמות של כולם) לרובוטריק מן השורה הראשונה. בקיצור אם זה הקטע של הילדים שלכם, את כל זה ניתן למצוא באתר של הנסיך הקטן( יש כל הזמן מבצעים שווה להתעדכן).

להשיג באתר הנסיך הקטן littleprince.co.il

אנגלית לבידוד

אחד הדברים שניסינו לשמר בזמן הבידוד זה על שגרת הלמידה. אני מודה שעל החלק הפדגוגי יואבי לקח פיקוד למרות שביום יום אני שרת החינוך בבית. אחת הערכות היותר מעניינות שנתקלתי בהן היא ערכת Funglish של מירי ויסלר, מורה לאנגלית ומאבחנת דידקטית ולריסה מונסטרסקי, מרצה ומנחה בינ"ל למיומנויות חשיבה ולמידה.  
לערכה המושקעת הוכנסו ספרוני לימוד ללימוד אותיות ה a b c שמשלבים קלפי משחק חווייתיים, משחק הזכרון, שעון אותיות מקסים ובעיקר הרבה מאוד צבע ופאן שהופכים את הלמידה ואת שינון האנגלית לחוויה מאוד חיובית ונעימה. הערכה הראשונה בסדרה מכילה משחקים, אפליקציה ייחודית לשמיעת הגיית המילים וספרונים קצרצרים המסבירים את השיטה ואופן העבודה. יש גם מדריך למשתמש ואביזרי עזר (סימנייה ומילון). חשוב לציין, שהלמידה בעזרת הערכה מועילה גם לבעלי לקויות למידה והפרעות קשב. יש ילדים שהצליחו ללמוד בעזרתה למרות שקודם לכן, לא הצליחו בשיטות אחרות.

את הערכה ניתן לרכוש דרך אתר האינטרנט: funglish.club
(עם קוד קופון קורונה ניתן להשיגה במחיר של 196  ש"ח במקום 234 ש"ח).
מאוד מומלץ לילדים שמתחילים לרכוש את השפה. זה מנגיש להם את החומר בצורת משחק למרות שאל תטעו, מדובר בשיטה שממש מלמדת את הילדים אנגלית.

ענק של ספרים

כילדה אהבתי לכתוב ספרים. אני זוכרת שהייתה לי מחברת סיפורים שטיפחתי במשך שנים. כבר אז היה לי ברור שאתעסק בכתיבה. באותם הזמנים הסתפקנו במחברת שורה אחת, האיורים היו איך לומר, די מכוערים (הצטיינתי בכתיבה, בציור קצת פחות). עכשיו למה נתקפתי בפרץ של נוסטלגיה אתם שואלים? מפני שבדיוק זה מה שעושים באתר ענק של ספרים(בין היתר). כותבים ספרים, מאיירים איורים, מוציאים לאור ספרי ילדים שמונגשים בצורה מושלמת לגילאי בית הספר.
ענק של ספרים היא פלטפורמה חינוכית ייחודית לכתיבת סיפורים מלאי דמיון וקסם. היא מחברת את התלמידים לעולמות הקריאה והכתיבה בעזרת טכנולוגיה חדשנית ושואבת אותם למסע כתיבה מופלא ויצירתי. באמצעות האתר שמוצע חינם לילדים אפשר לקבל מערך שלם של כלים חדשניים ויצירתיים. הילדים כותבים, מעצבים ומקליטים את עצמם מקריאים ספרים שלמים שהם עצמם יצרו. הפלטפורמה נוצרה על מנת לחזק את מיומנויות הכתיבה, הקריאה ופיתוח חשיבה יצירתית ומבוססת על תפיסה של אין ספור מחקרים מדעיים שהוכיחו כי לימוד חוויתי נחשב כיום ככלי היעיל ביותר לעומת שאר שיטות הלימוד הקונבנציונליות. הפלטפורמה החדשנית מאושרת ע"י משרד החינוך בכל בתי הספר היסודיים בישראל, ובתי הספר שנחשפו אליה כבר אימצו אותה.
כתיבת הספרים מתבצעת בפלטפורמה עצמה. לרשות התלמידים עומד ממשק כייפי ופשוט לתפעול מעולמות התוכן והטכנולוגיה של הילדים הכולל אייקונים לבחירה, רקעים, ואפשרויות לעיצוב טקסטים. השימוש נעשה בטאבלט או במחשב ביתי. את הספרים המוכנים התלמידים יכולים לשתף עם המורים, ההורים ועם חברים. בנוסף ניתן לכתוב ספרים משותפים עם כמה חברים או לכתוב סיפורים לסבא ולסבתא בבידוד. אספקט חשוב נוסף הוא המקום רגשי. בתקופה הזו לכתיבת הספרים על ידי הילדים יש ערך ביבליותרפי חשוב במיוחד. הכתיבה החופשית מאפשרת פורקן רגשי המביא לידי ביטוי את כל עולמו הפנימי של הילד ומאפשרת גם למורה או להורה ללמוד רבות על הלך רוחו של ילד. מקסים.

לינק ל"ענק של ספרים": info.booksgiant.com

המולקולות של ד״ר בייקר

אני אדם מאוד תחרותי. גם כשזה קשור למשחק עם הילדים. אם אני לא מנצחת אני משתגעת, אני מודה. ד״ר בייקר הצליח להביס אותי, או יותר נכון, הילדים שלי הצליחו להביס אותי במשחק שחשבתי שאני אוכלת בלי מלח. 
אז מה הרעיון במשחק? ד״ר בייקר הוא משחק מעולה שמשלב חשיבה מהירה עם זריזות ידיים אבל לא פחות חשוב הוא מאוד צבעוני ויש במהלכו כל הזמן אקשן. הכללים פשוטים. לכל משתתף יש כלי מעבדה עם שש מולקולות ומקל ערבוב ערמומי כשהמטרה היא להצליח להניח ראשונים את המולקולות בכלי המדידה בדיוק לפי המודל שעלה בקלף הנבחר. הראשון להצליח ניצח את הסיבוב. משחק מצוין המשלב משפחתיות עם הרבה מאוד צחוק. המולקולות צבעוניות, הרעיון מיוחד וזה לא עוד משחק קופסא שגרתי. מאוד מומלץ.

מחיר: 129 ש"ח. geoni.co.il

קווילינג -אמנות הנייר

איכשהו למרות ששיחקנו יחד המון כל בני הבית, יצירות כמעט ולא עשינו. הבנים כבר מרגישים גדולים וליבי הקטנה(שלוש וחצי) היא קצת גבולית ליצירות מורכבות. משחק אחד בכל זאת הצליח לתפוס אותנו- קווילינג, אומנות לגלגול נייר. מדובר בערכה מתוחכמת שכוללת מכשיר אוטומטי שנראה כמו עט אבל עם חוד בקצהו. על החוד מלפפים רצועות נייר שמגיעות עם המשחק ובתוך דקות יוצרים עולם שלם של פרחים וחיות מרצועות נייר מגולגלות. את התוצר מחברים למגנטים ומצמידים. הערכה מגיעה עם 240 רצועות נייר.

אגב באתר של אמיגו יש לא מעט משחקי קופסא מקסימים. אחד מהם הוא סטנד אפ - סדרת משחקי קופסא שכוללים כרטיסיות עם מילים ואותיות. לדוגמא סטנד אפ מילים - מצריך עין חדה, מהירות אבחנה ומילה אחת מנצחת. משחק מדליק לכל המשפחה.

להשיג באתר amigo.co.il

תיבת ההפתעות של אנה ואלזה

אם ביצירות עסקינן, תיבת ההפתעות של דיסני היא סוג של אלבום זיכרונות חדשני. הערכה מעוצבת כמו קופסא מתפוצצת שנפתחת לשלוש שכבות. בפנים ניתן להדביק תמונות ומזכרות מהבידוד. זוכרים את הקופסאות של פעם, שהיו יוצאות מהן מלא הפתעות? אז זה קצת הזכיר לי את זה. הקופסא נראית תמימה לחלוטין אבל בתוכה עולם ומלואו לחובבי היצירה והמזכרות.
הקופסא מבית דיאמנט צעצועים, נבנתה בהשראת אנה ואלזה מתוך הסרט פרוזן 2 מבית דיסני.

זהו. חודשיים אחרי, אנחנו מתחילים להריח את השגרה. הילדים עדיין בבית, אבל החזרה לתלם ממש מעבר לפינה. ולמרות זאת אם יש משהו שהבטחתי לעצמי זה שלא נפסיק לשחק.

שלכם, שני.

קצת עליי

שני בן יעיש שמוראק, אימא, מגישה, עורכת תוכן, יוצרת תוכן, כתבת נדל"ן וצרכנות בארץ ובעולם.
אשמח לענות לכם על שאלות כאן ובדף האינסטגרם שלי.
חפשו אותי באינסטגרם: shonbenyaish@

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.