#יַעֶלְעַלׇרֶשֶׁת: NO SWIPE UP

#יַעֶלְעַלׇרֶשֶׁת: NO SWIPE UP

יעל קפילוטו על הפיצ׳ר החדש באינסטגרם.

בטח שמתם לב לשינוי ה"קטנטן" שנעשה בפלטפורמה שלנו.
איזו פלטפורמה? אה כן, האינסטגרם. מוכר? האפליקציה שזוכה לכל כך הרבה משעות המסך שלנו (לא נעים אפילו להודות כמה 🙂).

אוגוסט 2021. אינסטגרם משיקה פיצ׳ר חדש “Link Sticker”. עכשיו אולי תשאלו ״מה את מתרגשת? כל שני וחמישי יוצא עדכון.״ אז זהו, שלא כזה.
אתם בטח מכירים את המרדף הידוע אחר ה-10K עוקבים. אותו מרדף שבסיומו עבור החשבון נפתחת האופציה לצרף לינק לאתר חיצוני לאינסטגרם, בסטורי (אגב, אתם יודעים שהביו והסטורי זה 2 המקומות היחידים להדבקת לינקים באינסטגרם, נכון? בכל מקום אחר זה לא יהיה קליקבילי).

לענייננו, עצרתם לחשוב מה המשמעויות של הצעד הזה בפלטפורמה? לחשבונות, לעסקים? מה עומד מאחורי ההחלטה הזו? יאללה בואו נתחיל.
כפתור ה- Link sticker, כשמו כן הוא, פיצ׳ר להדבקה בסטורי בדיוק כפי שמדביקים מיקום, שעה, גיף, שאלותשובות, סקרים ועוד. הוא יימצא במסך של הגיפים (בעריכה של הסטורי). בסטיקר יודבק הלינק שאליו נרצה להפנות את הצופים (קוראים) שלנו מהסטורי.הכפתור נועד להחליף את ההחלקה למעלה (swipe up) אליה היינו רגילים כל כך הרבה שנים. כן כן חברים, no where to swipe up to.

 
 

מה שדווקא מעניין לראות, זה את ההודעה של אינסטגרם שאומרת ״עשינו זאת כדי לשדרג את איכות החוויה ביצירת סטוריז והשליטה ביצירתיות בו״ (ישנה אפשרות לעצב את מיקום הלינק בתוך המלבן של הסטורי). מעבר לכך, העובדה שהלינק יהיה בסטיקר ולא בהחלקה למעלה, מאפשרת לקהל להצליח לשלוח הודעות לחשבון האינסטגרם גם אם מצורף לינק (אופציה שלא הייתה פתוחה קודם - אם יש לינק אין אופציה לשליחת הודעה).

אבל לא על זה רציתי לדבר מלכתחילה.
לעניות דעתי, ישנן עוד כמה סיבות למהלך הזה, שאינסטגרם לא מגלה לנו. תהיו איתי, זה פשוט:
מה המטרה של אינסטגרם (פייסבוק)? שנהיה כמה שיותר זמן באפליקציה. לא באמת אכפת להם איך כמה או למה.
מה האפקט של החלקה למעלה? לצאת מהאפליקציה לאתר חיצוני (!) ובכך אינסטגרם מסתכנת באובדן משתמשים פעילים לאותו רגע.

לפני שאתם קופצים ורוצים להעיר ״אבל גם הסטיקר לינק יפנה לאתר חיצוני״. נכון.
אבל חשבתם פעם כמה פעמים אנחנו בטעות מחליקים למעלה ונזרקים מהפלטפורמה? כמה פעמים באותו הרגע שהיינו על סטורי שמוטמע בו לינק, חבר/ה התקשרה וכשחזרנו לאינסטגרם זה הוביל אותנו לאתר שהודבק (גם ללא רצוננו)? כמה פעמים ניסיתם להעביר סטורי ובטעות האצבע החליקה? מדובר על מאות מליוני החלקות ויציאות מהפלטפורמה. ואלו רק הטעויות. אהה, ורגע, פרט חשוב שלא טרחתי לציין עד כה. הסטיקרים האלו של הלינקים, יהיו פתוחים לכלל החשבונות (!!!!). כן כן, גם אם אתם לא עם 10K עוקבים, תהיה לכם האופציה להוסיף לינק שהוא חיצוני לאינסטגרם לסטורי שלכם! כמובן שמדובר רק בחשבונות עסקיים/יוצר (כי מי שפרטי מלכתחילה לא צריך להוסיף לינק).

מעבר למה שציינתי עד כה, ברור שאינסטגרם מנסה לחזק את הקהילתיות בפלטפורמה שלה. עצם העובדה שהיא פותחת את האופציה גם למי שאין 10K עוקבים, היא מחזקת את הקהילה ומחדדת את מתן הערך שיוצרי תוכן מסוגלים לתת לקהל שלהם. דוגמא קלאסית לכך: יצירת פלייליסט ייחודי לקהילה שלי.

אמנם אינסטגרם יצאה בהצהרה שלצורך בחינת הסטיקר רק חשבונות שהייתה להם את האופציה להחלקה למעלה יקבלו את הפיצ׳ר, אבל אני מכירה כמה וכמה חשבונות עם הרבה פחות מ10K עוקבים שכבר נפתחה להם האופציה. מעודד נכון? (מי שעדיין לא נפתחה לו האופציה, נסו לבדוק בחנות האפליקציות אם יש לכם עדכון לעשות על האפליקציה של אינסטגרם. אם אין, הפיצ׳ר עוד לא הגיע אליכם - סבלנות!). אינסטגרם טוענים שההחלטה לא לפתוח לכולם את האופציה לסטיקרים תעזור להם להכריע האם זוהי ההחלטה הנכונה.

אז מה דעתכם? חושבים שזה מהלך נכון?
ניפגש בכתבה הבאה 🙂

קצת עליי

אני יעל קפילוטו, בת 25 מתל אביב. סטודנטית ליזמות ומנהל עסקים (שנה אחרונה!) בבינתחומי.
התחלתי את דרכי בעולם הסושיאל מדיה לאחר שחרורי מהצבא. הייתי מנהלת עמודים, התמקצעתי בקורסים רבים, לקחתי סדנאות אישיות לפיתוח הידע שלי. מאז ועד היום אני עובדת עם מעיין בן ציון (אמא של אחותי) והיא העמוד היחידי שאני מנהלת כיום.
בתחילת הקורונה איגדתי את כל הידע והניסיון שצברתי ולקחתי את זה צעד אחד קדימה - הפכתי את פרופיל האינסטגרם שלי לכזה שמחלק ערך וטיפים בחינם בעולם השיווק והסושיאל מדיה (מוזמנים לעקוב! yaelkapiloto@).
כיום כבר פתחתי מיני מפעל חיים של קורסים באינסטגרם! קורס ״אינסטגרם ולעבודה״ - עבור עסקים שרוצים ללמוד איך לנהל את האינסטגרם שלהם כמו שצריך או עבור אנשים שרוצים לנהל אינסטגרם לאחרים, ו״קורס לאבא שלי״ - קורס מיוחד ומותאם לטכנופובים שבינינו 🙂

כל הפרטים נמצאים באינסטגרם שלי. מקווה לראותכם!


תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *