סופ״ש נעים – ראש השנה

סופ״ש נעים – ראש השנה

ירדן סלומון עם טור תרבות ספיישל לשנה החדשה.

כמה פעמים הרגשתן שלא ניצלתן נכון את השבת? הרגשתן שלא הצלחתן ליהנות מהשבת כפי שרציתן? במיוחד בשבילכן, הכנתי לכן מספר המלצות איך להעביר את הסופ"ש בצורה הכי טובה שיש.

והפעם – טור ישראלי מיוחד לכבוד ראש השנה!

שווה קריאה

מכיוון שכל הטור היום בסימן יצירה ישראלית, אני אתחיל עם הרומן "מלכת היופי של ירושלים" של שרית ישי לוי, שאני מתכננת לקרוא במהלך הסגר הקרוב. הספר מספר על הרגע בו פגש מבטו של רפאל ארמוזה בברק העיניים הכחולות של הנערה המסתורית, וכי דבר לא חזר להיות כמו שהיה. אותו ברק שהכה ברפאל יפגע לאחר שנים בבנו גבריאל כשיפגוש את רוח‘ל, ולאחר מכן יפגע גם בלונה, בתו של גבריאל, כשתפגוש בדוד. את סיפורן של האהבות הבוערות, הרגשות והיצרים העזים, והמציאות הכואבת שעוברים כחוט השני בין ארבעה דורות במשפחת ארמוזה, מספרת גבריאלה, בתה של לונה. היא מקשיבה קשב רב לסבתה רוזה, לדודה הזקנה אלגרה ולדודתה רחליקה, ואט־אט נחשפים בפניה הסודות והשקרים, ובעיקר כוחות הנפש שנאלצים בני המשפחה לגייס כדי להתמודד עם הפסגות והתהומות שהחיים מציבים בפניהם. מלכת היופי של ירושלים היא סאגה על משפחת ארמוזה, בני הקהילה הספרדית בירושלים, מתחילת המאה העשרים והשלטון התורכי, דרך שנות המנדט הבריטי, הקמת מדינת ישראל ועד תחילת שנות השבעים. הספר רווי באווירה הירושלמית הישנה והטובה, בניחוחות שעולים מן המטבחים ומצמחי התבלין ובאור הלבנה המאיר את הפינות האפלות ביותר של המשפחה. סיפורי אהבה, דרמה משפחתית, נוסטלגיה ירושלמית – מה צריך יותר בשביל ספר טוב לקרוא בזמן הסגר? אני כבר רצה לקרוא, תצטרפו אליי?


LET IT BINGE

כשאני רוצה לראות בינג' קליל ונחמד, אני תמיד מחפשת סדרת קומדיה מצחיקה וקצרה. הסדרה הבאה שאמליץ עליה – עונה בול לקריטריונים האלה. אי שם, בתחילת שנת 2018, הוט השיקו את הסדרה "שבאבניקים" וזכו להצלחה גדולה. הסדרה עוקבת אחר אבינועם, דב לייזר ומאיר - שלישייה צעירים הגרים בפנימייה של הישיבה החרדית "נתיבות תורה", שנחשבת לא פחות מ"הרווארד" של הישיבות. החבורה, שנהנית ממעמד מכובד כתלמידי ישיבה יוקרתית, מחפשת עניין וריגושים מעבר לכותלי הישיבה, בסביבה החילונית. סדר היום שלהם נע בין לימודי תורה, ביקור בחנויות כובעים סטייליסטיות, אימון במכון כושר נפרד לגברים, דייט עם שידוך בלובי של הילטון וישיבות בבתי קפה. אבינועם (דניאל גד) הוא הבן החתיך והשנון של חבר כנסת בכיר בש"ס, שלבוש תמיד בחליפות מותגים. אבינועם חולק חדר עם דב לייזר (עומר פרלמן), אמריקאי שגדל במנהטן, איש העולם הגדול, אינטלקטואל ומתנשא ועם מאיר (ישראל אטיאס), בחור ספרדי שלא מוצא את מקומו בישיבה האשכנזית. לבקשת הרב שלהם (דב נבון), אל השלישיה מצטרף בעל כורחו גדליה (אורי לייזרוביץ'), תלמיד חכם, לחוץ ואובססיבי, בחור בודד שמרוב לימודי תורה מתקשה לתקשר עם הסביבה או למצוא שידוך. הרב מאמין שרק אם יתחבר לשלישייה, ייחשף גדליה לחיים האמיתיים שמחוץ לדפי הגמרא. עם מותו המפתיע של ראש הישיבה, נכנס לחייהם משגיח חדש – הרב אשר שפיצר (רותם קינן), אדם קיצוני שמחליט לשים סוף לחיי הנהנתנות שלהם. אבל הארבעה לא מתכוונים לוותר בלי מאבק – ומכאן העלילה רק מסתבכת. הבנים צריכים ללמוד איך להתמודד עם העולם שמחוץ לגבולות הישיבה בכוחות עצמם, איך להתמודד עם היצר הרע הטמע בתוכם וגם איך להתמודד עם בנות המין השני.

במהלך הסדרה, אתן תזכו לצפות בשלוש נשים חזקות: דבורה (מאיה וורטהיימר), אחותו התאומה של לייזר, בחורה דעתנית שלא מקבלת את ההדרה של הנשים הדתיות מלימוד התורה, שירה (שירה נאור), מלצרית חילונית שמוצאת עצמה מתאהבת באבינועם החרדי, ורות (שלי בן יוסף) בת למשפחה אמידה שלמרות הפער העדתי וכנגד כל מה שחונכה עליו מפתחת רגשות למאיר הספרדי. נכון לרגע זה, הסדרה מונה עונה אחת בעלת 12 פרקים אך בימים אלו נערכים הצילומים לעונה השנייה שאני מחכה לה בציפייה גדולה! אז אם אתן מחפשות סדרה ישראלית מצחיקה, מחממת את הלב, מרגשת ופשוט מדהימה – זו הסדרה בשבילכן!

זמין לצפייה: HOT


MOVIE NIGHT

כשחשבתי על איזה סרט אני אמליץ לכן בטור המיוחד היום לכבוד ראש השנה, נזכרתי בסרט שפתאום שמתי לב כי כל ערב חג באשר הוא (פסח, סוכות, שבועות וכו') תמיד הוא מופיע בטלוויזיה בזמן שאני מתכוננת לקראת ערב החג – והסרט הוא "מכתוב". מדובר בסרט ישראלי קומדיית פשע המספר על סטיב (חנן סביון) וצ'ומה (גיא עמיר) שהם צמד עבריינים מארגון פשיעה שתפקידם הוא לגבות דמי חסות. לאחר שניצלו בנס ממוות מפיגוע שהתרחש במסעדה בה שהו, מחליט הצמד לצאת ממעגל הפשע ולנסות לעזור לאנשים שמבקשים משאלות בכותל המערבי. הם מחליטים לקרוא פתקים שאנשים הניחו בכותל, ולנסות להגשים את בקשתם. בין הבקשות יש ארגון חגיגת בר מצווה לילד יתום, וסיוע לאשה להיכנס להריון. העניינים מסתבכים כאשר ראשי ארגון הפשיעה אליו הם משתייכים מחליטים שעליהם לחזור שוב לפשע. בנוסף, הקהל נחשף גם לסיפור האישי של הצמד. לסטיב יש ילד שהוא מתכחש אליו מבת זוגו לשעבר, ליזו (חן אמסלם), היות שסטיב נבדק ונמצא עקר, ולכן הוא חושב שהילד לא שלו. צ'ומה, שנמצא בקשר טוב עם ליזו (ואף מתפתח לקשר רומנטי), שומר על ילדו של סטיב בתור מחויבות להגן על משפחתו של חברו הטוב, למקרה שיום אחד, סטיב יבין את אשר פספס בחייו.

כשהסרט יצא לאקרנים, הוא שבר שיאים וקופות והפך להיות הסרט הישראלי המצליח ביותר בעשור האחרון. זהו לא שיתוף הפעולה הראשון של חנן סביון וגיא עמיר (יוצרי הסרט וגם השחקנים הראשיים), אך מדובר בסרטם הראשון שיצא לאקרנים וזכה להצלחה גדולה! כל פעם שאני צופה בסרט הזה, אני צוחקת כל פעם מחדש (גם אם ראיתי את הסרט מיליון פעם). מדובר באחד הסרטים המצחיקים, המרגשים והכי כיף לצפות בו בחג בחיק המשפחה.

זמין לצפייה: YES


מוזיקה נעימה לשבת

כבר סיפרתי לכן בכתבות האחרונות שלי, שעולם המוזיקה נפגע קשות בעקבות נגיף הקורונה. כל ההופעות בוטלו בבת אחת והמון נגנים, עובדי במה וגם זמרים נותרו ללא מקור פרנסה ואף הגיעו למצב כלכלי קשה. אז בדיוק כשהחלו לקיים הופעות במקומות פתוחים (רגע קט לפני הסגר השב אלינו בחזרה), משפחה אחת ויחידה החליטה להתגייס לקראת האמנים ולהשיק פרויקט חדש. הקרן המשפחתית של משפחת נכט ביוזמת עורכת הדין ענבר נכט שחררה השבוע לאוויר את האלבום החדש הנקרא "צו השעה" בו הקליטו יותר מ-80 אמנים ישראלים גרסאות חדשות ליותר מ 50 קלאסיקות של המוזיקה הישראלית, מקשת רחבה של סגנונות. ״צו השעה״ נועד להזכיר לכולנו למה אנחנו כל כך אוהבים את המוזיקה הישראלית ולהוביל לחקיקתו של ״חוק המוזיקה הישראלית״. בעבודה על האלבום משתתפים יותר מ-600 אנשי הפקה מתעשיית המוזיקה בארץ. המוזיקה הישראלית היא הפסקול של חיינו, היא ההגדרה הכי מדויקת של הזהות שלנו בארץ. חוק המוזיקה נועד לשמור עליה ולטפח אותה. בין האמנים הרבים המשתתפים בפרויקט תוכלו למצוא את אביב גפן, ריטה, אמיר דדון, דיקלה, זהבה בן, מירי מסיקה, קרן פלס, הדג נחש וגם את שרית חדד בדואט נפלא עם נטע ברזילי לשיר "בלב אחד" (שלדעתי – מדובר בלהיט הגדול של הפרויקט). אז רגע לפני שאנחנו מתחילות שנה חדשה, אני מזמינה אתכן לעשות כבוד למוזיקה הישראלית עם היוזמה המדהימה הזאת!

ניתן לשמוע בשירותי הסטרימינג השונים - יוטיוב, ספוטיפיי, אפל מיוזיק ועוד

 
 

משפט שיביא לכם השראה

"בשנה הבאה נשב על המרפסת
ונספור ציפורים נודדות.
ילדים בחופשה ישחקו תופסת
בין הבית לבין השדות.

עוד תראה, עוד תראה
כמה טוב יהיה
בשנה, בשנה הבאה."
אהוד מנור, לשיר "בשנה הבאה" של נעמי שמר


מאחלת לכולנו סופ"ש נעים ושנה טובה ומתוקה 🙂

קצת עליי

היוש, אני ירדן, בת 20, כרגע חיילת בשירות סדיר ומעצבת אופנה לעתיד.
מאז שאני קטנה, תמיד הייתי מחוברת לתחומי האופנה, התיאטרון והבידור. למדתי בתיכון לאמנויות במגמת עיצוב אופנה ופשוט התאהבתי בתחום. לדעתי, לכל בגד יש אישיות אשר ייחודית לו וזו דרך מעולה לבטא את האופי של כל אדם ואדם. מקפידה ללכת לשבועות אופנה בארץ, ואולי תראו אותי שם בעתיד 😉
ועוד דבר אחד חשוב - אין יום שעובר בלי מוזיקה טובה - החל משלמה ארצי ועד קולדפליי. אוהבת לסיים את היום עם ארוחה וסדרה טובה.

אינסטגרם: _yarden_salomon@

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.